В епизод 438 „Трамвай по желание“ среща своята публика с прославената народната певица Ели Кордева.
Изненадващата истина е, че Ели стъпва на музикалната сцена чак на 36-годишна възраст. Артистичната ѝ кариера започва след съдбовна среща с баба Ванга. Месец по-късно композиторът Кирил Иванов я посещава с молба да напише текст на песен. Младата дама е изумена от предложението, защото дотогава никога не се е занимавала със стихоплетство. Но приема предизвикателството и така се ражда първата ѝ песен „Свири, моя мандолино“, представена на фестивала „Пирин фолк“.
С течение на времето Кордева става сериозно име в конкурса, като печели награди и за композиция, и за текст, и за изпълнение.
Любопитно е, че преди музикалните знаци на съдбата Ели е медицински работник, а също и екстрасенс. Лекува и тялото, и душата по призвание и намира чудодейни пътища към човешката болка, за да я пропъди от хората, които ѝ вярват. Може би затова повечето песни на Кордева са сълзливи, както самата тя ги нарича – сякаш с тях артистката гони човешкото нещастие.
В лечителското поприще на Ели Кордева баба Ванга също има решаващо участие. Ето как Самовилата на Пирин си спомня този момент: „Веднъж баба Ванга се яви в съня ми. Вървеше срещу мен и когато се срещнахме, ми каза: „Ти що чекаш, мари, а не почнеш да лекуваш? Бях много изненадана. Никога на бях я виждала жива. След това започнах да усещам с ръцете си човешките вибрации, чувствах къде има болка или проблем.“
Чуйте предаването от звуковия файл.
Снимка – БНТ
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg