„Вечеря за глупаци” е първата премиера за новата година във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров”. Постановката по комедията на известния френски драматург, сценарист и режисьор Франсис Вебер е дело на Николай Кенаров.
„Вечеря за глупаци“ – тя наистина съществува! Познавам част от участниците. Мой приятел трябвало да заведе тъпак на вечеря у Кастел, но онзи тип се разболял. Приятелят ми, абсолютно полудял, се обадил на Кастел, за да го помоли да му услужи с друг тъпак… Между другото, сред тъпаците има една фатална категория. Тези, които винаги са на вашите услуги, са най-опасни. Единственото, което мога да кажа за успокоение на тъпаците, е, че и аз съм тъпак в очите на някого“, споделя за повода да напише тази пиеса авторът Франсис Вебер, който използва средствата на комедията, за да коментира сериозно съвременното общество и човешките взаимоотношения.
В представлението участват актьорите Симеон Лютаков, Александра Майдавска, Свилен Стоянов, Константин Соколов, Николай Божков, Биляна Стоева, Михаил Мутафов.
Сценографията и костюмите са дело на Габриела Кърджилова. В България пиесата е добре позната под заглавието „Вечеря за тъпаци”, след като прочутият чешки режисьор Иржи Менцел я постави у нас преди повече от 20 години.
През 1998 година Франсис Вебер адаптира пиесата си във филмов сценарий и заснема филм по „Вечеря за тъпаци”, който се превръща в касов хит във Франция и печели множество награди.
Премиерните представления на „Вечеря за глупаци” са на 8 и 9 януари на Основната сцена на Варненския театър.
Чуйте повече в звуковия файл.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg