Във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров” текат последните репетиции на премиерния спектакъл „Кървава сватба”. Постановката по пиесата на големия испански драматург и поет Федерико Гарсия Лорка е дело на Стоян Радев Ге.К.
За режисьора това е своеобразно продължение и връщане към творчеството на Лорка, след като постави „Домът на Бернарда Алба“ на същата сцена преди повече от 15 години. И двете пиеси са от така наречената „селска трилогия” на писателя, която включва и пиесата „Йерма”.„Кървава сватба” е написана по действителна история на класически любовен триъгълник.
„Аз намирам тази история за много красива. Много красива, поетична любовна история. Мен винаги са ме интересували сложните човешки взаимоотношения и изобщо човекът като творение на природата. Тук тези персонажи, тези човеци са поставени в екстремални условия, подбутнати от своите любови, от своите страсти.
Способността и невъзможността ни в изборите ни. Правилното и неправилното. Веригите и способността ни да ги махаме. Кое ни дава право, когато обичаме, да загърбваме обичащите ни. Имаме ли право на това. Колко жестоки можем да бъдем в това. Встрастяването в живота. Встрастяването в смъртта... Може толкова много да се изброява и някак си всяка сцена и всеки образ носи след себе си толкова много теми, че се спираме на всяко изречение, на всяка дума. Надявам се това, което успяхме да разкажем през поетичния език на Лорка, да е вълнуващо за зрителите. За нас е!”, сподели в „Артефир” режисьорът на спектакъла Стоян Радев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Сценографията и костюмите са дело на Даниела Николчова, композитор е Калин Николов, хореограф – Татяна Соколова.
Премиерните представления са на 18 и 19 януари на Основната сцена на Драматичния театър „Стоян Бъчваров”.
"Нюансите на пролетни цветчета в дъждовен ден" е книга, която представя хайку. В нея се съдържат произведения, написани от 10 японски и 5 български поетеси. Подбраните стихове от източните авторки обхващат периода от 17. век до днес. Изданието съдържа и "Кратък речник на някои естетически принципи, похвати и форми в японската поезия". Книгата е..
Театроведът проф. д-р Йоана Спасова-Дикова е председател на журито в тазгодишното издание на Националния фестивал на малките театрални форми, който се проведе за 35-и път във Враца. Това е най-старият театрален форум в България, а организатор е Врачанският драматично-куклен театър. В "Артефир" проф. Дикова представи наградените в отделните..
Между18 юни - 2 юли в галерия "Аросита" София публиката може да се потопи аромата на документалната инсталация "Сияж". За заглавието на проекта си визуалната артистка и актриса Ина Добрева пише: "Сияж" (от френски sillage) е термин от парфюмерията, описващ ароматния шлейф, който човек оставя след себе си, но същевременно и от мореплаването –..
Добромир Манев, един от най-ярките майстори на изтънчено-артистичния рисунък, представя свои творби в изложбата "Спомени". Етюдите на художника излъчват и класика, и модерност. Фокусът му е вечен – животът в целия си колорит и енергията в цялата си топлота. Повечето от платната се раждат в ателието му в село Славейково до Дряновския манастир. Там..
В "Нашият ден" Мария Конакчиева представя книгата си със спомени "Влюбена в живота", чиято премиера е в 18.30 часа в Националната художествена галерия – Двореца. "С душа съм разказала всичко, което ме е вълнувало, и особено срещите, които са ме обогатили. Имах шанс да срещна хора, които са променили света, които са оставили имената си..
"Трудно може да говорим за колко години живот е програмиран човекът. Много от проучванията в световен мащаб говорят за това, че генетично на човек е..
Съзнателно или не, накъдето и да погледнем, ние търсим смисъл. Смисъла в живота и в това, че точно ние сме част от него. В немалко от случаите го търсим в..
Въпросът как евентуалното влизане на България в еврозоната ще се отрази на пазара на недвижими имоти вълнува мнозина – както собственици, така и купувачи и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg