Във Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров” текат последните репетиции на премиерния спектакъл „Кървава сватба”. Постановката по пиесата на големия испански драматург и поет Федерико Гарсия Лорка е дело на Стоян Радев Ге.К.
За режисьора това е своеобразно продължение и връщане към творчеството на Лорка, след като постави „Домът на Бернарда Алба“ на същата сцена преди повече от 15 години. И двете пиеси са от така наречената „селска трилогия” на писателя, която включва и пиесата „Йерма”.„Кървава сватба” е написана по действителна история на класически любовен триъгълник.
„Аз намирам тази история за много красива. Много красива, поетична любовна история. Мен винаги са ме интересували сложните човешки взаимоотношения и изобщо човекът като творение на природата. Тук тези персонажи, тези човеци са поставени в екстремални условия, подбутнати от своите любови, от своите страсти.
Способността и невъзможността ни в изборите ни. Правилното и неправилното. Веригите и способността ни да ги махаме. Кое ни дава право, когато обичаме, да загърбваме обичащите ни. Имаме ли право на това. Колко жестоки можем да бъдем в това. Встрастяването в живота. Встрастяването в смъртта... Може толкова много да се изброява и някак си всяка сцена и всеки образ носи след себе си толкова много теми, че се спираме на всяко изречение, на всяка дума. Надявам се това, което успяхме да разкажем през поетичния език на Лорка, да е вълнуващо за зрителите. За нас е!”, сподели в „Артефир” режисьорът на спектакъла Стоян Радев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Сценографията и костюмите са дело на Даниела Николчова, композитор е Калин Николов, хореограф – Татяна Соколова.
Премиерните представления са на 18 и 19 януари на Основната сцена на Драматичния театър „Стоян Бъчваров”.
Голямата част от творчеството на забележителния поет, преводач и драматург Стефан Гечев не е издавано до 1990 година. Повод за забраната е публикуваната през 1967 година негова стихосбирка " Бележник " с редактор Блага Димитрова и обвиненията след това към автора в сюрреализъм и дадаизъм, в отглас от съмнителни образци. Разгромяващи статии..
В самия край на годината Едвин Сугарев отбеляза своята 70-годишнина с премиерата на новата си стихосбирка "Тезей в лабиринта". В Американския център на Столична библиотека се състоя литературно четене и представяне на книгата в присъствието на приятели и колеги на поета, критика, публициста, политика. За музикалната среда се погрижиха Йоан и..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за съвременните утопии и антиутопии в "Нашият ден" разговаряме с Александър Попов , преподавател в СУ и познавач на научната фантастика. Утопията е важна част от социалните и литературни..
На всичко сме готови за всепоглъщащата, силна в метафизичните и митичните си измерения любов – смята Дарин Ангелов – защото тя, любовта, е най-великото чувство. Чувство, свързано колкото с живота, толкова и със смъртта. Все пак чрез любов се създава човекът, от любов и умира. А ние, зрителите, сме го гледали как създава изобилие от персонажи на..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а талантът им все по-рядко се сблъсква с непреодолими граници. Кои бяха интересните събития, литературните акценти, новите заглавия, които затвърдиха присъствието на българските автори върху..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg