Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Урок по съпричастност

Ученици от родопското село Любча събраха пари за училищните такси на деца от Африка

| обновено на 18.01.22 в 11:35
Снимка: facebook/SmileForAfrica

Ученици от ОУ “Христо Ботев“ в село Любча, община Доспат, област Смолян събраха пари, с които да се платят таксите на две деца в Африка, за да могат да ходят на училище.

Децата от Родопите са се впечатлили от клипчетата на Фондация “Усмивка за Африка“.

За инициативата разказва в “Нашият ден“ Десислава Лилковска, учител по биология в ОУ „Христо Ботев“ в с. Любча.

“Всичко стана много бързо и лесно, нямаше нужда от убеждения. Гледах едно предаване, в което се разказваше за инициативата – да се съберат пари за децата, защото не могат да си позволят таксата и да ходят на училище.


Хрумна ми да предложа това на нашите деца. Като разказах малко повече за начина на живот на децата в Африка и трудностите, които имат, децата сами предложиха да съберат пари, инициативата беше изцяло тяхна. Събрахме парите за един ден, включиха се всички деца и с нетърпения очакваха да видят децата, на които ще помогнат. Тази година имаме 30 ученици в училището в селото.“

Учениците се гордеят с постъпката си и дори продължават инициативата. Сами си сложиха бурканчета в стаята и когато им остават пари, ги пускат в бурканчетата, за да могат да изпратят отново пари. Такива инициативи учат децата на съпричастност. “

Чуйте в какви други кампании участват учениците от селото в звуковия файл.


Темата коментира в “Нашият ден“ Даниел Делибашев, основател на фондация. Именно качените от него клипове във Фейсбук провокират децата от село Любча да дарят средствата.

“Усмивката, която запомних първо, беше на едно дете от Африка, което видях в интернет. Много ме плени и моята мечта стана един ден да видя подобно детенце, което се усмихва по подобен начин на мен. Без тази усмивка да е предизвикана от нещо материално.

С помощта на организацията е изградено училище и детска градина в Уганда

Това се случи през 2017 г., когато бях доброволец в Гана. Нуждаещи се разбира се има навсякъде, но всеки има някакъв вътрешен подтик и моята мечта е свързана именно с Африка.

Преди това съм помагал много и на сираци и домове в България.“


Чуйте повече за благотворителната дейност, която Фондацията осъществява в Африка, от Даниел Делибашев в звуковия файл.

Снимки: facebook/SmileForAfrica


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Еврейска култура преди ужаса

Който и да попитате първото нещо, с което ще свърже еврейския народ, най-вероятно е геноцида на който са били подложени от германците през Втората световна война. Музей за история на полските евреи "Полин" в Полша, обаче изненадва и се концентрира върху историята преди това. Младите момичета Елжбета Граб и Катажина Янковска, които развеждат..

публикувано на 14.10.24 в 16:05

Импулсът в мен: Проблемите с психичното здраве

Преди няколко дни световният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън разкри, че през по-голямата част от живота си се е борил с проблеми с психичното си здраве поради тормоз в училище и напрежението от състезанията. Оказва се, че Хамилтън започва да страда от депресия още в тийнейджърските си години, а освен това е бил обект на расизъм като дете...

публикувано на 14.10.24 в 12:33

Домашното насилие: Мълчанието, срамът и силата да започнеш отначало

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се разглежда темата за жените, избягали от домашно насилие, и предизвикателствата, с които се сблъскват след това. Въпросът е дали този акт на бягство е краят на мъките им, или началото на нови изпитания. Как тези жени изграждат нов живот от руините и на кого могат да разчитат? Нора..

обновено на 14.10.24 в 12:09
Анджелина Соренсен - Геди и Антон Митов

Антон Митов представя – Анджелина Соренсен - Геди: Смейте се често и по много

Анджелина Соренсен, наричана Геди, от 50 години живее в Сан Франциско, САЩ. Работила е като строителен инженер и клиничен психолог. Автор е на сатирични спектакли и на книгата "Връзки и развръзки", която е сборник от 22 кратки хумористични разкази за трагикомични случки, желания и връзки в живота на хората, гарнирани с неочаквани развръзки. Повечето от..

публикувано на 14.10.24 в 12:00

Геймификацията в образованието – иновация или стар познайник

Какво е "геймификация в образованието", как подобрява учебния процес и стимулира креативността на учениците – за това е разговорът в "Нашият ден" с Хелиана Велинова , която е в основата на предстоящия форум "Game Dev Day – експо и конференция". Форумът се организира за втора поредна година от Sofia Game Night и сдружение "Възможности без..

публикувано на 14.10.24 в 09:40