Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Андрей Ковачев:

Дискриминацията на българите в РСМ е основният проблем

Снимка: БГНЕС

Срещата на новите премиери на РСМ и България бяха съпътствани с безкрайно много анализи. Беше обърнато внимание и в европейските медии.

Повечето от анализаторите от двете страни на границата смятат, че нещата тръгват в правилната посока.

Република Северна Македония изпълни едно от исканията на България и изпрати вербална нота до ООН, с която уведомява всички страни членки, че краткото наименование Северна Македония не представлява териториални претенция към географския регион у нас.

Така България прие официално да използва името Северна Македония, обявиха Димитър Ковачевски и Кирил Петков след разговорите в Скопие.

Темата коментира в “Нашият ден“ евродепутатът Андрей Ковачев:

“Всичко това, за което в момента се говори, че е надграждане или работна група ще се прави, са по всички други неща, но не и по основното. Опитваме се да заметем под килима основното.

Основното, розовият слон в стаята е дискриминацията към граждани, които открито заявяват етническата си принадлежност и произход, както и нежеланието за историческо помирение, основано на един обективен прочит на историята, както е записано в Договора от 2017 г.“

Премиерите Кирил Петков и Димитър Ковачевски

Това категорично не е само въпрос на историците, защото той е директно свързан с дискриминацията. Когато младите европейски поколения, които живеят в сегашната Република Северна Македония, получават такова образование, каквото е в техните сегашни учебници, което да води до омраза към своя съсед.

Всички манипулирани и фалшифицирани данни, които се предават на младите поколения, водят до основния ни проблем – дискриминация на хората в сегашния момент.

По никакъв начин това не е академичен спор между археолози или професори по история, които спорили кой цар какъв бил. Другата страна се опитва да го представи някой път така пред колеги – както в ЕС, така и в САЩ, че това е някакъв абстрактен академичен спор.“

Чуйте какво е положителното във визитата на премиера Кирил Петков в РСМ от Андрей Ковачев в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35