Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свилена Димитрова:

Спирането на плановия прием е лош сигнал към обществото

Насилието над медици не трябва да има само вербално осъждане

Снимка: Pixabay

“Спирането на плановия прием е лошо послание към хората, че болниците всъщност са място, където е опасно да отидат заради Covid, което всъщност не е точно така, тъй като лечебните заведения отдавна създадоха организация и ред, по който да се гарантира възможното капсулиране на заразата“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация.

“Очевидно основна цел на това е наистина лечебните заведения да нямат проблем с приема на Covid болни. С изключение на някои райони, в които има по-малък брой легла, където предполагам, че ще се направи организация за пренасочване в други близки градове, в този момент системата показва, че работи.

Както експерти и лекари сигнализират в последните дни, за пореден път, спирайки плановия прием, всъщност ограничаваме достъпа на останалите хора, които се нуждаят от медицинска помощ.“

“Апелирам към това, когато имат проблеми, хората да не ги неглижират заради страха от заболяването от коронавирус. Статистиката, която излиза след две години подобна картина, е плашеща.

Тук има и друга тревога – спирането на плановия прием лишава първо гражданите от лечение, но и самите болници, които съществуват като структури с организация и персонал. Те не могат да осъществят дейността си и увеличаващите се разходи не съответстват на намаляващите приходи. Болниците са нещо, което е необходимо дългосрочно и е много важно да са в добро състояние.

Това е и една от причините от Българска болнична асоциация да апелираме за спешен поглед върху бюджета за здравеопазване за следващия период и компенсиране на разходите на повишаващата се електроенергия и газ.“

Насилието над медици

“Насилието над медици категорично трябва да бъде не просто осъдено вербално, но наистина да има последици, които да дадат ясен знак на хората, че техните лични проблеми не могат да се решават по този начин.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Кантарджиев

Коклюш: Ваксинираните преди 10 години могат да се разкашлят, но няма да е тежко

Загрижеността сред обществото нараства с нарастващия брой случаи на коклюш, като служебният министър на здравеопазването, Галя Кондева, сподели, че регистрираните заболели са около 400. Това обаче е далеч от очаквания пик, заяви тя в интервю за БНТ. Министерството на здравеопазването очаква пикът да бъде достигнат до края на май. Ще обяви ли..

обновено на 24.04.24 в 11:26
Тихомир Безлов

Има ли скок в нивата на корупция, или е само усещане?

В студиото на "Нашият ден" гост беше Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. В разговора, фокусиран върху неполитическите сфери на сложната политическа манипулация, Безлов коментира темата за актуалното състояние на корупцията у нас и усещането за нея.  "Политическата криза и появата на нови партии на сцената, както и дългият..

обновено на 24.04.24 в 10:23

Виртуални игри: Наистина ли са вредни?

В рубриката "Време за наука“ на предаването "Нашият ден" Никола Кереков подчерта някои неочаквани ползи от компютърните игри, като постави в центъра на вниманието си широкия спектър от аспекти, които обхваща тази индустрия. Подчертавайки, че гейминг индустрията е истински мастодонт, Кереков изтъква значителните печалби, които тя генерира...

обновено на 23.04.24 в 13:24

Стоян Ставру: Близостта до човека формира мнението за правата на даден вид животно

Нашият вид Homo sapiens има невероятно влияние върху биомасата на планетата. При това, докато човешката популация съставлява само 0,01% от общата биомаса на Земята, е впечатляващо как той е оказал толкова голямо влияние върху екосистемата. Според последните изследвания, водени от международни научни екипи, човешкият вид е причинил значително..

обновено на 23.04.24 в 12:27
Александър Кашъмов

Свободата на словото и достъпът до информация – какво е новото?

Световният ден на книгата и авторското право е повод за сериозно размисляне за свободата на словото и достъпа до информация . В ефира на "Нашият ден" гостува адв. Александър Кашъмов, чийто ангажимент по отношение на правата на човека и свободата на изразяване е безспорен. Кашъмов подчертава значението на свободния достъп до информация за..

обновено на 23.04.24 в 11:08