„Солинария“ е фестивалът в Созопол, който има за цел да подкрепя младите музиканти в дългия им път на творческо израстване. Сега "Солинария" разширява своята дейност, като включва във второто си издание международен конкурс за пианисти.
Екипът на „Солинария“ осъзнава, колко важно е за прохождащите таланти да имат своя сцена на изява и да израстват, като се поставят в средата на реална конкуренция. Конкурсът поставя специален акцент и върху музиката от Балканите като част от една култура, за която сме длъжни да се погрижим.
Пианисти от седем възрастови групи ще се състезават в две категории: Категория А, която включва изпълнения на две клавирни пиеси от различни епохи – творба от европейски композитор и творба по избор и Категория Б, в която се изисква творба от балкански композитор и творба по избор на кандидата. Голямата награда е концерт с оркестър в България в рамките на сезон 2022/2023.
Младите инструменталисти ще бъдат оценявани от авторитетно жури от утвърдени професионалисти: Шин Уанг – артистичен директор на Международния клавирен конкурс Гайленкирхен, Германия и председател на журито на международния клавирен конкурс “Euregio Piano Award”; Агате Леймони – ръководител на катедра „Пиано“ на Консерваторията в Атина и преподавател в Международната клавирна академия в Белгия „Primavera Pianistica; Найра Ваханян – директор на музикално училище „Т. Choukhajyan”, директор на мемориален фонд „E. Mirzoyan” и вицепрезидент на мемориален фонд „Арно Бабаджанян” в Ереван, Леонел Моралес Алонсо – професор в “Sommerakademie” в Залцбург и в университета „Alfonso X el Sabio” в Мадрид, артистичен директор и създател на клавирните конкурси „Maria Herrero International Piano Competition” (Гранада), „La Rioja International Piano Competition” (Ла Риоха) и „Spanish Composer International Piano Competition” (Мадрид); Марина Плясова – ръководител на катедра „Млади таланти” и преподавател в „Barratt Due Institute of music” в Осло; Микеле Росети - артистичен директор на Международния клавирен конкурс „Città di Spoleto”, провеждащ се в Сполето, Италия, както и на международните курсове в Кианчано Терме и Сан Джемини, Италия и Лилия Бояджиева – професор в Музикалната Академия в Атина и CRR, Schola Cantorum, Montrouge, Париж.
Регистрирането става онлайн на сайта на фестивала. Документи за регистрация ще се приемат до 15 април, а резултатите ще станат известни на 1 май 2022 г.
Чуйте разговора с пианистката Гергана Несторова, артистичен директор на фестивала.Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg