Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Стража" дава възможност за граждански контрол върху Народните събрания у нас

Снимка: www.strazha.bg

Платформата „Стража“ е проект на млади хора, който си поставя за цел да направи работата на Народното събрание по-разбираема, достъпна и позната. Екипът събира огромно количество данни от парламента – например поименни гласувания и дори поименни изказвания от стенограмите на пленарните заседания. Така по всяко време може да се види конкретен депутат как е гласувал и какво е говорил по даден въпрос. 

Как такъв тип информация може да бъде разтълкувана и осмислена и дали тя ще помогне за преминаването на политическата ни култура поне една стъпка напред? 

Благослав Михайлов е един от основателите на „Стража“. Той е завършил Изкуствен интелект в Шефийлдския университет и в момента се занимава с разработка на игри. 

“Българският народ трябва да следи своите избраници в парламента и ние даваме инструмента за това – казва той – Имаме 45 000 гласувания, 11 000 000 поименни гласа и 500 000 изказвания в нашата база данни. От стенограмите на парламента извличаме историята на конкретен депутат и неговите изказвания. Предстои сега да изградим търсачка и да може да се търси в нея по ключова дума. Въпросът е хората да могат да стигнат до правилната информация, по-лесно да се отсява, да се стигне до това, което се търси, за да може да се вземе правилно решение. Платформата не е завършена, тепърва ще извървяваме този дълъг път“. 

Чуйте Благослав Михайлов в „Какво се случва“.

Снимки – www.strazha.bg

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50