Платформата „Стража“ е проект на млади хора, който си поставя за цел да направи работата на Народното събрание по-разбираема, достъпна и позната. Екипът събира огромно количество данни от парламента – например поименни гласувания и дори поименни изказвания от стенограмите на пленарните заседания. Така по всяко време може да се види конкретен депутат как е гласувал и какво е говорил по даден въпрос.
Как такъв тип информация може да бъде разтълкувана и осмислена и дали тя ще помогне за преминаването на политическата ни култура поне една стъпка напред?
Благослав Михайлов е един от основателите на „Стража“. Той е завършил Изкуствен интелект в Шефийлдския университет и в момента се занимава с разработка на игри.
“Българският народ трябва да следи своите избраници в парламента и ние даваме инструмента за това – казва той – Имаме 45 000 гласувания, 11 000 000 поименни гласа и 500 000 изказвания в нашата база данни. От стенограмите на парламента извличаме историята на конкретен депутат и неговите изказвания. Предстои сега да изградим търсачка и да може да се търси в нея по ключова дума. Въпросът е хората да могат да стигнат до правилната информация, по-лесно да се отсява, да се стигне до това, което се търси, за да може да се вземе правилно решение. Платформата не е завършена, тепърва ще извървяваме този дълъг път“.
Чуйте Благослав Михайлов в „Какво се случва“.
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз". Защо това в важно днес и от кои партии са политически свързаните лица, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Лора Георгиева , координатор правна програма на АКФ. "Разказът може да..
В това издание на "Благовестие" по повод 90-ата годишнина на радиото надникваме в отношението на Църквата и радиото в периода преди идването на комунистическия режим в България. Още от първите стъпки на радиото в България между него и БПЦ има симбиоза. Ще чуем как Църквата провежда своята духовно-нравствена просвета чрез микрофона на радио София...
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както..
Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg