Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Жената като покана за щастие или...

Снимка: БГНЕС

„Аз си падам малко динозавър. Имам интернет от 1998 година, и да, това съм аз – по-стара от интернет“. Така завършва разговорът ми в „Мрежата“ с Красимира Хаджииванова, блогър и съосновател на дигиталната родителска платформа „Майко мила“ и на социалната кауза „Оле Мале“.

Какво имат жените днес?

"Днес на жените им се казва, че имат всичко и че не трябва да се оплакват. Аз смятам, че жените не трябва да бъдат укорявани по какъвто и да било начин и да бъдат държани отговорни за демографски кризи или за нещо друго. Единствено отговорни. В „Майко мила“ искахме да им дадем думата, така че те да се почувстват разбрани. Малко през хумора се опитахме да повдигнем важните въпроси на женското ежедневие и не само. (…) Най-много ме боли, че виждам жени, които подценяват домашното насилие, например. Забелязвам липсата на емпатия, която е нужна, за да можеш да се поставиш на мястото на другия и да си кажеш, че „да“ има проблем, той съществува и да търсиш пътя за неговото решаване. Да го правим заедно."

Става дума за работата ѝ в различни онлайн медии, с които е свързана вече повече от 15 години и за темите, които подхваща в своите текстове, озаглавени някак непретенциозно – „10 правила за успешно протестиране“, „Кратка история за яйце и кокошка“, „Най обичам да мразим“, “Запазете спокойствие и се мажете с крем“, „Екзотични пътешествия за бедни“, „Отива една жена в Централна поща“, „Как секънд хенд влезе в Парламента“ и др. Все истории, леко и с хумор поднесени, но които правят дисекция на обществото ни.

Колко голяма е силата на един блог?

„Аз съм много щастлива, че живея в България. Ако живеех в Швейцария например, то за какво щях да пиша? За това, че метрото е закъсняло две секунди в четвъртък и това е най- голямата драма на хората там ли? То е смешно и е тъжно. Намирам, че живеем в суперколоритен отрязък от време и място. Но ми се ще някои неща по-бързо да се оправят или да вървят към нормалност.“

Тайните на успешното блогърство

„Да пишеш грамотно е голяма тайна в днешно време. Да знаеш къде се пише „й“ и най-вече къде не се пише. Това е дисциплина, която трябва да се изучава в университета, според мен. Това е тайната – малко да говориш завоалирано, малко да си служиш със самоирония. Самоиронията е добър похват.“

Целия разговор може да чуете в следващия звуков файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07