Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Публичното здраве – забравената мисия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Като най-ясно очертана липса, която разкри пандемията у нас, доц. Румен Петров – психиатър и преподавател по социална работа в Нов български университет, вижда отказът от мислене за публичното здраве.

„Като специалист по публични политики мисля, че се откри много голямото пренебрегване на това как ние, като хора, организирани в общност, не се занимаваме с въпросите дали сме здрави или болни, щастливи, нещастни, ощетени или неощетени. Ако в „Младост“ където живея, сме 100 000 души, въпросите от този порядък ще звучат така – колко са възрастните хора над 80 години, които живеят там, колко са болните с шизофрения и алцхаймер, колко са самотните майки – ако съм кмет, ще имам това предвид, когато отивам на избори.

Грижите и мисленето за този тип проблеми разбрахме след Covid, че отдавна са престанали да бъдат на картата, няма го локалното и колективното. С израза „всеки сам си преценя“ се връщаме преди зората на цивилизацията – ние според мен декларирахме капитулация пред разбирането, че нашите колективи могат да гледат на себе си като групи.“

Още идеи на доц. Петров за публичното здраве и здравната култура чуйте в „Какво се случва“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фаеге Ешкевари

Фаеге Ешкевари: Ислямската република е позорното незаконно дете на тайни афери

На 19 май хеликоптер, в който пътуваше Ебрахим Раиси, ултраконсервативният президент на ислямската република и смятаният за най-вероятния следващ върховен лидер, се разби в планинската северозападна част на Иран на връщане от посещение на границата с Азербайджан. Никой не оцеля, а светът си помисли, че може би в Иран ще дойдат нови дни. Какво се..

публикувано на 25.05.24 в 09:26
Павел Сапунджиев, Ивайло Христов и водещият на предаването “Нашият ден“.

Колко важен е езикът за професията на актьора?

Разговорът с актьорите Павел Сапунджиев и Ивайло Христов от Драматичния театър в Пловдив разкрива важността на българския език в актьорското изкуство и духовното израстване. Тези актьори не само използват езика като средство за изпълнение на роли, но го превръщат в мощен инструмент за духовно изразяване и въздействие. За тях българският език е нещо..

обновено на 24.05.24 в 14:16
Интерактивна дъска в класна стая на 23 СУ „Фредерик Жолио-Кюри“

Съвременният учител - мост между традицията и бъдещето

В ефира на "Нашият ден" имахме удоволствието да чуем Елена Вързилова, учител по български език и литература, която с голяма любов и вдъхновение разказа за ролята на учителя днес. Според нея, учителят в България е истински магьосник, призван да вдъхновява децата в класните стаи и да отговаря на всички предизвикателства, които светът предлага...

обновено на 24.05.24 в 13:32
Борислава Хубенова и нейният син

Борислава Хубенова: Комуникацията е най-важното ни умение

В ефира на предаването "Нашият ден", Борислава Хубенова, журналист от културното издание "Нула 32", сподели своите възгледи за важността на словото и неговото влияние върху културата на пловдивчани. Тя подчерта, че словото е най-висшият начин за комуникация, изразяване и свързване между хората. Ето какво казва Борислава Хубенова: "Словото е..

обновено на 24.05.24 в 13:03
Петя Господинова, Анелия Торошанова, адв. Десислава Матева (от ляво надясно)

Законът за авторското право и сродните му права – изменения и предизвикателства

Във времето на дигиталното потребление на култура и възхода на изкуствения интелект законодателството и творците са изправени пред нови предизвикателства. За новите промени в Закона за авторското право и сродните му права , проблемите на българските автори и измеренията на пиратството в "Законът и Темида" говорят адв. Десислава Матева , експерт по..

публикувано на 24.05.24 в 12:40