Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

13 февруари - Световен ден на радиото

Ива Дойчинова: Доверие се печели с искреност и почтеност

Ива Дойчинова
Снимка: Ани Петрова

По инициатива на ЮНЕСКО, след гласуване на Генералната асамблея на ООН през 2012 г., за Световен ден на радиото е обявен 13 февруари – рождената дата на радиото на самата Организация на обединените нации.

И днес радиото е най-широко достъпната медия с най-многообразната аудитория – платформа на демократичния дискурс, оказваща влияние за формиране на общественото мнение, отразяваща различните гледни точки и представяща гласовете на всички общности не само на съдържателно, но и на организационно ниво.

За Световния ден на радиото през 2022 г. организаторите от ЮНЕСКО призовават радиостанциите по целия свят да отбележат празника под наслов „Радиото и доверието“ – с над век история зад гърба си радиото остава медията, на която обществото гласува най-голямо доверие.

За радиото и неговия празник говори в “Нашият ден“ журналистката Ива Дойчинова:

“ЮНЕСКО е сложила акцент върху една изключително важна дума – “доверие“. И това не е само защото обществените медии и конкретно БНР за поредна година продължава да е с най-високото доверие, а защото в последните години, покрай Covid, като цяло доверието в медиите се срина изключително много.

Когато пада утайката надолу и се избистря водата, се вижда, че вече фокусът е върху социалните медии, като основни носители на фалшиви новини. Един от пет човека вече не вярва на социалните медии. Сякаш обществото имаше нужда да види къде е червеният флаг, да види коя е опората на доверието.

Там се припознават онези сериозни медии, сред които е общественото радио в България и изобщо радиото, защото имаме нужда от някаква твърдина, когато се ориентираме в ситуацията и искаме да бъдем добре информирани. Наименованието на 13 февруари тази година е изключително важно и точно.“

Лесно ли се печели доверие?

“Говори се за най-демократичната медия, защото в радиото се участва много лесно и много бързо. В радиото могат да вземат участие хора, които имат някакъв вид дефицити, като при нас имаме незрящ, но прекрасен водещ.

Радиото е най-бързата, флексибилна, интуитивна и емоционална медия. Идващото през гласа е минало през ума и душата, през думите, които използваме, и извайването на смисъла. Затова радиото върви с хората и според мен има още по-голямо бъдеще.

Напоследък сме свикнали да мислим, че радиото си отива заедно с по-възрастната аудитория, че хората, които са формирали навремето навика си да ни слушат, са над определена възраст.

Изследване от Великобритания от миналата седмица обаче говори, че хората между 15 и 24 години слушат 16 часа радио на седмица, но онлайн. Слушането на радио се вдига много сериозно от 24 години нагоре.

И докато ходят на работа, и докато пътуват, и докато спортуват, се оказва, че младите хора със слушалките в ушите избират онова, на което вярват. Доверие се печели с искреност и почтеност.“

Чуйте целия разговор с Ива Дойчинова в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40