Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Мутафчийски: Оперетата е приказка за възрастни

| обновено на 19.02.22 в 15:18
Снимка: личен архив

Роден е през 1972 г. в  гр. Варна. Завършва Държавната музикална академия „Панчо Владигеров” – София през 1999 г., специалност оперно пеене като студент на проф. Лили Стефанова и проф. Павел Герджиков.

Още като студент в първи курс на Академията през 1996 г. дебютира на сцената на Варненска опера в оперите „Така правят всички” от Моцарт и “Любовен еликсир” от Доницети, където изпълнява баритоновите партии.

От 1997 г. е солист в трупата на Националния музикален театър “Стефан Македонски”.

Лауреат и носител на Първа награда на Първия конкурс за млади оперетни и мюзикълни артисти “Мими Балканска” – 1997 г.

За ролята на Конферансието от “Кабаре” през 1999 г. е номиниран за наградата на Съюза на музикалните и танцови дейци “Кристална лира”, а през 2003 г. получава „Кристална лира” за ролята си на Джери/Дафни в “Муци/Някои го предпочитат горещо”.

Александър Мутафчийски е главен герой в “Нашият ден“:

Границата

"Границата винаги е в добрия вкус, ние се подчиняваме на тази граница и гледаме да я следваме стриктно. Привърженик съм на класическите изразни средства.

Десет години съм пътувал с Музикалния театър из цяла немскоговоряща Европа и още тогава се правеха модернизации и на оперите, и на оперетите, на класически театър, това не е нещо ново.

Публиката обаче, която идва на спектаклите, казваше – “Идваме с удоволствие да ви гледаме, защото при вас виждаме една класическа поставена постановка, душата ни е зажадняла за класически театър.“

На 11, 12 и 13 март са премиерите на новия прочит на “Графиня Марица“ на Музикалния театър.

“Графиня Марица" – чардаш, шоколад и рокендрол

“Оперетата е приказка за възрастни, приказка за любовта, приказка, която носи романтика, и искаме да я направим малко по-интересна.

Откакто съм солист в Музикалния театър, съм участвал в три постановки на “Графиня Марица“, те се поставят приблизително по един и същи начин. Сега искаме малко да поразнообразим тази приказка.

Изместваме действието, което се развива в началото на 20-те години, в 50-те.

Отново ще бъде много романтично и мисля, че приказността на това време ще подсили още повече очарованието на тази постановка.

Действието ще се развива отново в имението на графиня Марица, но в него има една приказна фамилна шоколадова фабрика, ето откъде идва шоколадът. 50-те години носят зараждането на рокендрола, ето къде е и тази връзка.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50