Известни са вече лауреатите на Деветия национален конкурс за хайку за 2022 година на тема „Светлината на зимата“.
Конкурсът беше таен. Жури с председател доц. д-р София Филипова и състав – Александра Ивойлова, Диляна Георгиева, Илиана Илиева и Петър Пламенов – имаше трудната задача да отличи най-добрите участници.
Председателят на Българския хайку съюз Диляна Георгиева обобщи за „Артефир“ в разговор с Димитрина Кюркчиева резултатите от Деветия национален конкурс за хайку на тема „Светлината на зимата“.
Снимки – Български хайку съюз
Чуйте звуковия файл.
Първа награда
*
време е за сън
детенце включва лампата
за Дядо Коледа
Весислава Савова
• Втора награда
*
лапавица…
чорапите на дъщеря ми
висят над печката
Диана Русева Тенева
*
зимни приказки
вятърът плаши децата
през ключалката
Бранимира Кунчева
• Трета награда
*
Никулден
в жабката намирам
черупка от рапан
Александър Костов
*
бурна игра в снега
едно от децата
пази ангела си
Станислава Василева Немска
• Награди за чуждестранен автор
*
късна есен
вече не чистя снега
по слепоочията си
Битари Субирин, Русия
*
тази вечер
по-бял от падащия сняг
Токийският залив
Горан Гаталица (Goran Gatalica), Хърватия
• Отличия
*
снежна пътека
вървя по следите
на слънчево зайче
Ангел Димитров Дюлгеров
*
блещука капчукът
първата светена вода
за годината
Владислав Христов
*
пропуснати бодове
в бродериите на мама
снежни ангели
Радостина Драгостинова
*
нова година
долината отеква
с многая лета
Стоянка Боянова
*
сняг и кокичета
в чуждата градина
какво ще порасне при мен?
Христина Панджаридис
*
пламъци в огнището
по стените сенки
на стари обитатели
Людмила Тодорова
*
борът край училището
шишарките му
из целия квартал
Даниела Михалева
*
цял ден рисувам дервиши...
снежинките започнаха
да се въртят
Детелина Тихолова
• Поощрение за млад автор
*
първи сняг
пада от тавана
мазилка
Янис Емилов Якимов, 18 г.
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..
С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...
Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина". В монографията за първи път е разгледан подробно..
На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg