Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петък, 4 март

| обновено на 03.03.22 в 20:19

Избрано от програмата

от 0.15 до 0.30 часа
Радиоколекция
„Поручик Бенц“ от Димитър Димов – 10 част

от 0.30 до 2.00 часа
Заедно след полунощ – Свободни съчинения
водещ: Мартина Кръстева
Режисьорката Надя Панчева за актуалните проблеми на театъра в момента, теченията на съвременната независима сцена, завръщането на Дейвид Мамет и премиерата на новия и спектакъл „Разбиване“ по Нийл Лабют.

от 2.00 до 3.00 часа
Музиката, която обичам
водещ: Диляна Трачева
БНР топ 20
Класация за български песни

от 3.00 до 5.00 часа
Еврокласик ноктюрно
Записи от международния музикален радиообмен

от 5.00 до 5.30 часа
Музика на народите
Уърлд с колорита на далечна Австралия. Изпълнението е на група „Гранария”, Дидие Малербе, Лой Ерлих, Ейдриън Рос и др.

от 5.30 до 6.00 часа
Българска народна музика
Изпълнения на Христина Ботева, Митко Гроздев, Николай Петров и други.

от 6.07 до 6.50 часа
Музика за събуждане
Концерт

от 6.50 до 7.00 часа
Ранобудно петленце
„Пролетна приказка“ от Магдалена Манчева

от 7.20 до 8.00 часа
Детското.БНР
„Дяволът и трите златни косъма“ от Братя Грим

от 8.06 до 10.00 часа
Нашият ден
водещ: Александър Райчев
• България и светът на този ден: Прием на украински и български граждани от Украйна – интервю на Мартина Кръстева с Даниел Панов, председател на НСОРБ.
• Бежанци или граждани на България и Украйна – коментар на полковника от запаса и бивш председател на Агенцията за бежанците Николай Чирпанлиев.
• Политики: ЕС за войната в Украйна – коментар на политолога Иван Начев.
• Кой преговаря за мир в Украйна? – коментар на журналиста Валери Найденов.
• Минути на редактора: позицията на Турция за събитията в Украйна – интервю с журналиста Мехмед Юмер.
• Главен герой: основателят на проекта „Българска история” Иван Кънчев за историята и настоящето, което пише историята след 3 март и по време на война в Украйна.

от 10.05 до 11.00 часа
Законът и Темида
водещ: Анелия Торошанова
• Нов законодателен пакет от мерки за борба с финансовите престъпления. Европейската комисия решава да засили правилата за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Къде е България по отношение на извършените престъпления, свързани с изпирането на пари? Кои са акцентите в проекта „Light” – юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма осветяване на тъмните ъгли
Събеседник: адв. Мария Ганчева, член на адвокатска колегия Милано, консултант на предаването
• Съвети на адвоката: адв. Захари Генов отговаря на слушателски въпроси

от 11.00 до 12.00 часа
Музика до обед – По делтата
водещ: Албена Велева
• На фокус – Нови албуми
Бърнард Алисън с нов албум „Highs & Lows“, излязъл точно преди една седмица – на 25 февруари. В същия ден официално се появи и поредният албум на Бет Харт – „A Tribute To Led Zeppelin“. Това не е първият трибют на Цепелин, най-вероятно няма и да е последният, но според музикалната критика е може би най-автентичният до сега.
• Нови сингли
• Рожденици

от 12.20 до 14.00 часа
Артефир
водещ: Дарина Маринова
• Гостува новият директор на Националния филмов център Петър Тодоров
• „Обсадно положение“ от Алберт Камю на сцената на НАТФИЗ. Адаптация и режисура Дарий Чавдаров
• „Родени от огъня“ – интервю със Саша Хаджиева – сценарист и режисьор на документалния филм с награда „Златен ритон“ за дебют.
• „Съвременният актьор в античния герой“ – семинар във Френския институт върху тематичната основа на предстоящия спектакъл на режисьорката Василена Радева „Електра или свалянето на маските“ от Маргьорит Юрсенар
• Българският спектакъл „Шахнаме: Сказание за Зал“ участва в Международния театрален фестивал в Техеран (Иран) – разговор с актьора Севар Иванов

от 14.00 до 15.00 часа
Музикален следобед – Звезден експрес
водещ: Даниела Найденова
Музикално-сценичните хитове на Курт Вайл

от 15.10 до 16.30 часа
Мрежата
водещ: Николета Атанасова
• Интервю с украинската журналистка Тетяна Иванска, която е в Киев, и коментар на доц. Албена Стаменова, ръководител на профил „Украинистика“ във Факултета по славянски филологии в СУ „Св. Климент Охридски“, преводач. Тетяна Ивновска успя да изпрати два аудиозаписа оттам.
• Журналистика и по време на война – разказ от първо лице на Моника Евстатиева, продуцент в NPR (Националното радио на САЩ), завърнала се преди дни от Украйна – как работят екипите на журналистите в обстрелваните градове там.
• България в контекста на войната в Украйна, коментар на Бойко Станкушев, журналист, работил като чуждестранен кореспондент в над 30 държави по света.
• Подкастът като нов начин за обучение по български език и литература в Първа немска гимназия в София. Петима ученика от 11 клас представят подкастите си за социалните мрежи, емоционалната интелигентност и как трябва да се промени българското училище. Събеседници: Ивайло Симов, Александрус Тирантафалидис, Никол Големанова, Зорница Георгиева, Калоян Делков и учителката им по български език и литература Марта Джалева.

от 16.30 до 17.00 часа
„1001 защо – Ефир знание”: Звукови хроники
водещ: Янина Богданова
Клавирни истории: „Картини от една изложба“ от Модест Мусоргски

от 17.00 до 18.00 часа
„Ефир приключение”: И рибар съм, и ловец съм
водещи: Росен Мирчев, Асен Масларски
В навечерието на 8-ми март – едно предаване, посветено на жените в българския лов и риболов, които освен да отстрелват и хващат дивеча, могат и да го превръщат в нещо вкусно.

от 18.30 до 19.30 часа
БНР представя
водещ: Цвети Бахариева
Документален запис на  концерта на група „SoulBmoll” , реализиран  с артисти от Биг бенда на БНР, дирижирани от тромбониста Велислав Стоянов. Събитието се състоя на 20 февруари 2020 година и бе част от проекта „Биг бенд джаз академия“ на „Музикална къща БНР”.

от 19.30 до 21.30 часа
Музикални вечери
водещ: Наталия Илиева
Вечната българска класика – драмата на изстрадания мир
В подбора на избраните творби има известна еклектика – като стилистика, авторски почерци, избор на изразни средства. Но има една важна връзка между тях – изстраданият мир. И това е само един от белезите, които им отреждат място в златния фонд на вечната българска класика. Любомир Пипков, Васил Казанджиев, Стефан Драгостинов. Ще почетем и паметта на един прекрасен музикант и човек, който ни напусна на 25 февруари: Михаил Големинов – композитор, пианист, приятел.
Любомир Пипков – Оратория за нашето време – творба за ужаса на войната, кулминацията на която не е стандартният блясък на победата на мира, а тихото отглъхване на мечтите в чистите детски гласове.
 Васил Казанджиев – Симфония на тембрите, изпълнена в 1968 г. във Варшава, по някакъв начин свързана с поредното „братско“ нахлуване и разгром на Пражката пролет и по тази причина изчезнала от ефир за почти 30 години.
Симфония за мира от Стефан Драгостинов, една молитва за мир, четирите части на която са постепенно и мъчително преодоляване, за да възтържествува „Многая лета“ и желаното омиротворение.

от 21.30 до 23.00 часа
Аларма
водещ: Милена Воденичарова
• Какво представлява организацията „Младото поколение в действие“, каква е дейността и какви възможности дава за младите в нея, как може да участвате в европейските програми и какви са плановете ѝ за новооткриващия се клон в София – разговор с представител на организацията.
• А сега внимавайте

от 23.00 до 24.00 часа
Музика преди полунощ – Български изпълнители
водещ: Светлана Димитрова
Припомняме гласа на големия български тенор Петър Райчев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Четвъртък, 16 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Безпътният автобус" от Джон Стайнбек – 1 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Даниела Найденова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 15.01.25 в 08:20

Сряда, 15 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 11 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 14.01.25 в 17:24

Вторник, 14 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 10 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев "Музиката, която обичам" започва годината с албуми, оставили следа в изминалата 2024:..

публикувано на 13.01.25 в 08:25

Понеделник, 13 януари

Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция Американски автори "Нежна е нощта" от Франсис Скот Фицджералд – 9 част от 0.30 до 3.00 часа Джаз плюс Дуенде Водещ: Людмил Фотев Започваме с поредния проект на откритието ни от 2005 Силвия Перес Крус, сега световна звезда, току-що издала записания в Аржентина дуетен албум с китариста Хуан..

публикувано на 12.01.25 в 08:10

Неделя, 12 януари

Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ "Януари" от Йордан Радичков от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен от 5.00 до 6.00 часа Българска народна музика..

публикувано на 11.01.25 в 08:30