„Шехеразада“ – Равел има 2 произведения с това заглавие: Феерична увертюра и Вокален цикъл по стихове на Тристан Клингзор. Увертюрата е изпълнена в 1899 г. и предизвиква, общо взето, отрицателни отзиви.Обвиняват композитора в нестръчно плагиатство на..
„Нестинарка“ е рядък пример как един шедьовър в младите години на твореца предопределя характера на цялото му последвало творчество. След големия успех на знаменития балет пътят на композитора сякаш е програмиран. Това не е така, обаче: „Нестинарка“ просто..
Игор Стравински е запленен от старината само в първия от няколкото си творчески периода. В прекрасната си книга за Стравински Андре Букурещлиев се спира на позабравената схема за т.н. русизъм на композитора, свързан с дребнавата екзотика – водка,..
Това е един необятен свят в музиката. Всяка професионална музикална култура има дълбоко вкоренените традиции на националния фолклор. Всяка епоха в музиката по един или друг начин черпи вдъхновение от фолклора – от неповторимостта на мелодиката, ритмиката,..
„Зимен път“ по стихове на Вилхелм Мюлер е последният голям вокален опус на Шуберт. Това е романтична творба за самотата и страданието, драматичен монолог на поета, чиято любов е разбита, чувствата му са погълнати от грубия практицизъм на ежедневието...
Бетовен създава цикъла си опус 48, в 1801/2 г. върху текстове на Кристиан Гелерт – това предизвиква изненадата на музикалния печат: авторът със своята религиозна поезия отдавна е излязъл от мода. Бетовен обаче има своите дълбоко лични причини да прибегне до..
Берлиоз създава вокалното си творчество, вдъхновен от различни поети, по поръчка, по желание на приятели – изпълнители за техни концерти и пр. Цикълът „Летни нощи“ пише, вдъхновен от поезията на Теофил Готие, който е сред приятелския му кръг. Няма..
Wesendonck LiederWesendonck Lieder Цикълът от пет поеми по стихове на Матилде Везендонк се появява в 1857 г. По същото време Вагнер работи и върху „Тристан и Изолда“. Двата шедьовъра са взаимно свързани, до голяма степен петте песни могат да бъдат..
В 1974 г. Шостакович завършва Сюита за бас и пиано по стихове на Микеланджело. В поезията на великия ренесансов творец той търси и намира отговори на различни възгледи за смисъла на живота, за творчеството, за любовта. Това е нещо като лична..
Не са много музикантите, надарени и с изкусен литературен талант. Роберт Шуман е един от тях. Музикалният замисъл на неговия клавирен цикъл „Карнавал“, който представяме в поредицата „Клавирни истории“, се преплита с един от литературните очерци в..
В епизод 408 „Трамвай по желание“ среща своята публика със знаменития художник-фотограф, исторически изследовател и театрален мисионер Иво Хаджимишев...
През тази седмица беше планирано в парламентарната комисия по културата и медиите да бъде обсъден проектът за промени в Закона за радиото и..
С онлайн събитие на 26 февруари се представят резултатите от изследването “Колко обществени са обществените медии". То е базирано върху анализ на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg