Последната постановка на това заглавие в Ню Йорк е преди 11 години. Вероятно ръководството на театъра досега очакваше появата на нова митична звезда на оперния небосклон. След дебюта си в „Дама Пика“ от Чайковски и след „Нюрнбенските майстори певци“ от Вагнер младото норвежко сопрано Лисе Давидсен отново е сред солистите в Метрополитън. Този път успехът е наистина блестящ, защото ролята изключително й подхожда. Именно с Ариадна тя изгря за светапрез 2019 г. в Глайнбърн и Виена.
Постановката в Мет е възстановената версия на Мошински от 1993 г, която е повтаряна 6 пъти и в която през годините са участвали звезди като Дебора Войт, Сузане Менцер, Сюзън Греам и Натали Десе.
Режисьорът предпочита класическата визия с елементи на модерност в своите постановки. Действието в пролога се развива зад кулисите на театър. Изобразява трескава подготовка на спектакъл, предназначен да забавлява гостите в дома на заможен виенчанин.
„Тази постановка достига до същността в операта на Щраус - деликатна смесица от величие и фарс, тръпка на красотата, обгърната от ирония, на искреността скрита от осъзнатото“ – пишат в „Ню Йорк Таймс“.
„В третата си поява в Мет норвежкото сопрано показа много страни от своя талант. Тя може да бъде комична, трагична и романтична. Тя може да бъде силна и деликатна. По-важното е, че тя има един от малкото гласове в света, които могат да изпълнят тази сцена с голям резонанс и блестящи цветове.“ – отбелязват в „Опера Уайър“.
В спектакълите на „Ариадна на Наксос“ на Рихард Щраус в Мет съвсем достойно партнират и останалите солисти Изабел Ленард (Композиторът), Бренда Рей (Цербинета) и Брандън Йованович (Бакхус). Диригентът е Марек Яновски.
Снимки: Marty Sohl / Met Opera
Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..
Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
На 6 януари България чества 177 години от рождението на гениалния поет, публицист, воевода Христо Ботев, чието име звучи като клетва за всеки българин...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg