Последната постановка на това заглавие в Ню Йорк е преди 11 години. Вероятно ръководството на театъра досега очакваше появата на нова митична звезда на оперния небосклон. След дебюта си в „Дама Пика“ от Чайковски и след „Нюрнбенските майстори певци“ от Вагнер младото норвежко сопрано Лисе Давидсен отново е сред солистите в Метрополитън. Този път успехът е наистина блестящ, защото ролята изключително й подхожда. Именно с Ариадна тя изгря за светапрез 2019 г. в Глайнбърн и Виена.
Постановката в Мет е възстановената версия на Мошински от 1993 г, която е повтаряна 6 пъти и в която през годините са участвали звезди като Дебора Войт, Сузане Менцер, Сюзън Греам и Натали Десе.
Режисьорът предпочита класическата визия с елементи на модерност в своите постановки. Действието в пролога се развива зад кулисите на театър. Изобразява трескава подготовка на спектакъл, предназначен да забавлява гостите в дома на заможен виенчанин.
„Тази постановка достига до същността в операта на Щраус - деликатна смесица от величие и фарс, тръпка на красотата, обгърната от ирония, на искреността скрита от осъзнатото“ – пишат в „Ню Йорк Таймс“.
„В третата си поява в Мет норвежкото сопрано показа много страни от своя талант. Тя може да бъде комична, трагична и романтична. Тя може да бъде силна и деликатна. По-важното е, че тя има един от малкото гласове в света, които могат да изпълнят тази сцена с голям резонанс и блестящи цветове.“ – отбелязват в „Опера Уайър“.
В спектакълите на „Ариадна на Наксос“ на Рихард Щраус в Мет съвсем достойно партнират и останалите солисти Изабел Ленард (Композиторът), Бренда Рей (Цербинета) и Брандън Йованович (Бакхус). Диригентът е Марек Яновски.
Снимки: Marty Sohl / Met Opera
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg