Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

21 март – Световен ден на кукления театър

Снимка: Малък куклен театър „Слон”

На 21 март се отбелязва Световният ден на кукления театър, едно от най-древните изкуства в света.

През 2003 г. Международният съюз на куклените театри към ЮНЕСКО обявява датата 21 март в подкрепа и популяризиране на кукленото изкуство. От 2006 г. видни личности от артистичния и културния свят отправят своите послания.


Малък куклен театър е първият частен куклен театър у нас. Започва като „малък”, но по-късно добавя към името си „Слон” и така запазената марка сякаш издава големите успехи на екипa.

Кръстник на театъра е писателят Радой Ралин, който на десетгодишнината му казва: „Толкова много награди, то цял Слон трябва да ги носи!“.

Основават го през 1988 aктьорите Роза Николова и Мирослав Цветанов, през 1991 се присъединява и художничката Диляна Николова, а преди няколко години се вливат и учениците от тяхната собствена школа, днес вече завършили НАТФИЗ.

За периода на своето съществуване формацията няма нито едно „слязло от сцена“ репертоарно заглавие.

За театъра разказва в “Нашият ден“ Роза Николова, режисьорка и актриса:

“Събра ни любовта към театъра. Това е една любов, която е на много пластове и затова е толкова стабилна.

Нашият театър е създаден през 1988 г, когато завършихме Театралната академия и всъщност е първият професионален частен театър.

Това, което ме привлича в играта с кукли, е езикът на тези представления.  И сега в тези трудни времена има необходимост да общуваме с един език над бита.

Кукленият театър е разбираем дори и без думи. Това прави нашето изкуство без граници.

То е предимно това на художника, на този, който може да накара неживата материя да оживее и да ни въвлече в един свят, който е близо до вълшебството и мечтата.“

За празника и театъра разказва в “Нашият ден“ и режисьорът доц. Мирослав Цветанов:

“България е третата страна в света, която започва да обучава млади специалисти в изкуството на кукления театър.

Нашето изкуство е обиколило почти всички континенти. Признанието там е било такова, че ние се чувстваме абсолютно удовлетворени.“

Чуйте разговора в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29

Бориса Сарафова за моноспектакъла "Не, аз благодаря!" в Плевен

"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..

публикувано на 31.01.25 в 16:25

"Стих, вокал и танц" – 33 години специалност "Балетна педагогика"

С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с  примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...

публикувано на 31.01.25 в 15:54
проф. Вера Бонева

Монография на Вера Бонева за Чудомир

Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина".  В монографията за първи път е разгледан подробно..

публикувано на 31.01.25 в 09:15

Актрисата Елена Атанасова е Лола

На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..

публикувано на 31.01.25 в 08:35