Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

65 години Национален политехнически музей

Д-р Екатерина Цекова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

Създаден на 13 май 1957 г., Националният политехнически музей отбелязва своя 65-годишен юбилей. През първите няколко години той е част от структурата на Българската академия на науките, като за първоначалното сформиране на колекциите помагат научно-техническите съюзи, а музеят ползва работни помещения и зали в Дома на техниката. Едва през 1992 година неговата дейност започва да се осъществява в самостоятелна сграда – сградата на бившия музей на Георги Димитров.

В дворното пространство, което също се използва за музейни инициативи, са разположени две къщи близнаци, в които са живели като добри съседи Георги Димитров и Петър Дънов.

Националният политехнически музей е със статут на национална музейна институция от 1968 година. Той е и част от мрежата на 100-те национални туристически обекта. Това е и първият музей, който организира събиране на помощи за украинските бежанци. За предстоящите прояви, които се подготвят по повод 65-годишнина, в предаването гостува д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей.

Разказвайки за историята на музея, тя сподели и как са създавани неговите колекции в началния период на неговата дейност, както и през последните години. „Попълването на музейните фондове, в различните периоди от развитието на музея, се е осъществявало по начин, по който това се е правило почти при всички музеи. Тъй като времената са доста различни – в периода преди 89 г., а и след това – начините, по които постъпват предметите в музеите също се различават.

Това, което е събрано в колекциите на НПТМ, за да бъде той открит, е в резултат на намесата на държавата на различни нива, както и по партийна линия и по мнението на историците. Колекциите по онова време са се създавали най-вече според позицията на официалната наука и партийната повеля. От този период в нашия музей са събрани интересни неща, било часовници, било сервизи за хранене от царското семейство и други предмети. Но те идват в музея предимно, когато всъщност вече са били използвани основно от Киноцентъра. За подробностите и на мен ми е трудно да кажа нещо повече, защото историята мълчи за тези неща. И в архивите на музея също няма информация за това. А след 89 година вече, това, което получаваме – предмети, документи – е в резултат предимно на добрата воля на дарителите, които се свързват с нас…“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Резерват

Природната среда на Балчик – дом на защитени видове и място на легенди

Освен море и богата културна програма Балчик предлага досег до красива и уникална природна среда . За защитените местности в "Нашият ден" разказва Мариан Цветков , инженер, озеленител и лесовъд към Община "Балчик", известен и като разказвач и изследовател на местните легенди. Географските дадености на община Балчик са много разнообразни..

публикувано на 22.07.24 в 09:43

Най-старото читалище в Балчик – живо средище на духовността

За историята и дейността на най-старото читалище в Балчик "Паисий Хилендарски" в "Нашият ден" разказва Веселин Павлов – секретар на читалището. Балчишкото читалище е основано през 1870 година. Жителите на града осъзнали, че имат нужда от средище на духовността и просветата, затова богатите балчиклии решили да учредят такава организирана..

публикувано на 22.07.24 в 09:20
Богдан Дарев

Да правиш кино там и тук

Богдан Дарев е режисьор и продуцент. Живее и работи в Сиатъл, САЩ, където заминава през 1995 г. В творческата му биография има няколко филма, сред които "Тази баба", "Хармония", "Там", заради който се връща в България 23 години след заминаването си, "Кавал парк", а най-новият се нарича "Спица". Филмът му "Там" беше излъчен по БНТ, а "Кавал..

публикувано на 21.07.24 в 09:10

Филмът"Вчера" оживява на театрална сцена

На 27 септември в Открита сцена "Сълза и смях" е премиерата на спектакъла "Не бях аз" от Владо Даверов . Режисьор на постановката е Лиза Шопова, музиката е дело на Кирил Маричков, а сценографията на Анелия Райкова. Мултимедийният спектакъл е продължение на българския филм "Вчера" от 1987 г. с режисьор Иван Андонов и автор Владо Даверов...

публикувано на 20.07.24 в 09:05
Edinburgh Festival Fringe

Такива сме си

В редакция "Хумор и сатира" не сме безразлични за настроението на нашите слушатели и затова правим по силите си то да е подходящо поне по време на нашите предавания. Тази неделя веднага след новините в 18 часа усилията ни ще изкристализират в този вид: Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от от..

публикувано на 19.07.24 в 16:50