Създаден на 13 май 1957 г., Националният политехнически музей отбелязва своя 65-годишен юбилей. През първите няколко години той е част от структурата на Българската академия на науките, като за първоначалното сформиране на колекциите помагат научно-техническите съюзи, а музеят ползва работни помещения и зали в Дома на техниката. Едва през 1992 година неговата дейност започва да се осъществява в самостоятелна сграда – сградата на бившия музей на Георги Димитров.
В дворното пространство, което също се използва за музейни инициативи, са разположени две къщи близнаци, в които са живели като добри съседи Георги Димитров и Петър Дънов.
Националният политехнически музей е със статут на национална музейна институция от 1968 година. Той е и част от мрежата на 100-те национални туристически обекта. Това е и първият музей, който организира събиране на помощи за украинските бежанци. За предстоящите прояви, които се подготвят по повод 65-годишнина, в предаването гостува д-р Екатерина Цекова, директор на Националния политехнически музей.
Разказвайки за историята на музея, тя сподели и как са създавани неговите колекции в началния период на неговата дейност, както и през последните години. „Попълването на музейните фондове, в различните периоди от развитието на музея, се е осъществявало по начин, по който това се е правило почти при всички музеи. Тъй като времената са доста различни – в периода преди 89 г., а и след това – начините, по които постъпват предметите в музеите също се различават.
Това, което е събрано в колекциите на НПТМ, за да бъде той открит, е в резултат на намесата на държавата на различни нива, както и по партийна линия и по мнението на историците. Колекциите по онова време са се създавали най-вече според позицията на официалната наука и партийната повеля. От този период в нашия музей са събрани интересни неща, било часовници, било сервизи за хранене от царското семейство и други предмети. Но те идват в музея предимно, когато всъщност вече са били използвани основно от Киноцентъра. За подробностите и на мен ми е трудно да кажа нещо повече, защото историята мълчи за тези неща. И в архивите на музея също няма информация за това. А след 89 година вече, това, което получаваме – предмети, документи – е в резултат предимно на добрата воля на дарителите, които се свързват с нас…“
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..
Следващата седмица Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна гостува в София в Малък градски театър "Зад канала" с постановката "Формата на нещата". Пиесата е едно от открояващите се заглавия в съвременната англоезична драматургия, което привлича внимание още с първата постановка в Лондон през 2001. Тя разказва за студентка по скулптура,..
Всяка година се раздават Нобеловите награди, но малко хора знаят коя е личността зад тези награди. Книгата "Нобел. Загадъчният Алфред. Неговият свят и неговите награди" на шведската журналистка Ингрид Карлберг дава отговор на този въпрос в над 600 страници. Карлберг е разследващ журналист, преди да се насочи към писането на биографии, затова..
Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg