Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Каиш: Мечтата ми беше да уча в България, защото се чувствам българин

| обновено на 23.03.22 в 08:08
Георги Каиш
Снимка: Личен архив

Георги Каиш е 19-годишен студент от Молдова. Той вече има успех като водещ на ток шоу в молдовското радио „Албена“.

В момента Георги Каиш е студент в България – учи „Международни икономически отношения“ в Университета за национално и световно стопанство.

Скоро излиза и неговия видеокаст в Радио България на руски език, който е със заглавие „Время беседы“ (на български – „Време за разговор”).

Георги Каиш е главен герой в “Нашият ден“:

“Целта ми във „Время беседы“ е да не говоря със сухи въпроси, да не правя обикновени интервюта. Искам да постигна естествен обмен на мнения, който ще доведе до някакво морално заключение, което ще направи зрителя по-добър.“


“Аз съм от град Тараклия в Република Молдова и съм бесарабски българин. По принцип Тараклия е център на българска култура.

Мечтата ми беше да уча в България, защото се чувствам българин. Баща ми е българин и исках да се уча в моята прародина.

Също така в България получавам европейска диплома, а това е голямо бъдеще и път в живота.

Завършил съм музикално училище, свиря на китара и акордеон. Участвал съм в републикански и международни състезания. Казваха, че имам талант.

Участвал съм и в народни традиции. В нашия град има обичай, който се нарича “Коза“ – събираме се с приятели, аз свиря на акордеон, а те правят някаква театрална постановка. Минаваме през града и хората ни дават пари и бонбони. Това се прави на 13 януари всяка година, тогава е Старата нова година.

Още в първи клас учехме “История, традиция и култура на българския народ“, затова знам историята на България и български език. Научих за писателите, поетите и революционерите. Христо Ботев е любимият ми български поет.

Нямате представа колко голяма е връзката с България в родния ми град Тараклия. Всяка седмица има концерти с българска музика, с народни танци, които идват от България. Идват и професионални преподаватели, които ни обучават да пеем и да танцуваме правилно.

България предоставя много голяма възможност за бесарабските българи да се учат тук, защото има постановление 103, по което българи от българските диаспори се учат безплатно в университетите тук.

Не плащаме такса и първата година имаме стипендия, която не зависи от оценките, а втората година има стипендия при успех минимум четири.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР, Уикипедия, личен архив - Георги Каиш


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40

При момчетата от "Азов" всичко е много просто – живи са, войната продължава

Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва  от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев"  Горица Радева , кореспондент на OffNews в Украйна, получила достъп до "12-та бригада със специално предназначение Азов". Защо в Украйна "Още в началото на пълномащабната война бях много впечатлена от..

публикувано на 21.02.25 в 16:30

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45