Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Каиш: Мечтата ми беше да уча в България, защото се чувствам българин

| обновено на 23.03.22 в 08:08
Георги Каиш
Снимка: Личен архив

Георги Каиш е 19-годишен студент от Молдова. Той вече има успех като водещ на ток шоу в молдовското радио „Албена“.

В момента Георги Каиш е студент в България – учи „Международни икономически отношения“ в Университета за национално и световно стопанство.

Скоро излиза и неговия видеокаст в Радио България на руски език, който е със заглавие „Время беседы“ (на български – „Време за разговор”).

Георги Каиш е главен герой в “Нашият ден“:

“Целта ми във „Время беседы“ е да не говоря със сухи въпроси, да не правя обикновени интервюта. Искам да постигна естествен обмен на мнения, който ще доведе до някакво морално заключение, което ще направи зрителя по-добър.“


“Аз съм от град Тараклия в Република Молдова и съм бесарабски българин. По принцип Тараклия е център на българска култура.

Мечтата ми беше да уча в България, защото се чувствам българин. Баща ми е българин и исках да се уча в моята прародина.

Също така в България получавам европейска диплома, а това е голямо бъдеще и път в живота.

Завършил съм музикално училище, свиря на китара и акордеон. Участвал съм в републикански и международни състезания. Казваха, че имам талант.

Участвал съм и в народни традиции. В нашия град има обичай, който се нарича “Коза“ – събираме се с приятели, аз свиря на акордеон, а те правят някаква театрална постановка. Минаваме през града и хората ни дават пари и бонбони. Това се прави на 13 януари всяка година, тогава е Старата нова година.

Още в първи клас учехме “История, традиция и култура на българския народ“, затова знам историята на България и български език. Научих за писателите, поетите и революционерите. Христо Ботев е любимият ми български поет.

Нямате представа колко голяма е връзката с България в родния ми град Тараклия. Всяка седмица има концерти с българска музика, с народни танци, които идват от България. Идват и професионални преподаватели, които ни обучават да пеем и да танцуваме правилно.

България предоставя много голяма възможност за бесарабските българи да се учат тук, защото има постановление 103, по което българи от българските диаспори се учат безплатно в университетите тук.

Не плащаме такса и първата година имаме стипендия, която не зависи от оценките, а втората година има стипендия при успех минимум четири.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: БНР, Уикипедия, личен архив - Георги Каиш


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Израел, когато войната я нямаше

Антон Митов е директор на Архивния фонд на БНР и дългогодишен колега в програма "Христо Ботев". Автор и водещ на предаването "Антон Митов представя". Преди 23 години той за първи път излиза в западноевропейска страна. Поводът – да посети Израел, с цел обучение, с полет през Нидерландия. "Израел е първата "западна" страна, която посетих...

публикувано на 26.07.24 в 08:10

Образование в Лондон, кариера в България: Историята на Кристиян Доброславов

В рубриката „Темите на деня“ на предаването „Нашият ден“ гостува Кристиян Доброславов – млад човек, който въпреки образованието си в Англия, избира да се развива в България. Разказвайки за живота си в Обединеното кралство и предизвикателствата пред младите хора, Кристиян сподели своите лични преживявания и мотиви за връщането си в родината...

обновено на 25.07.24 в 10:24

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50