Дядо Миньо Попа е известен габровски скъперник, живял през по-миналия и началото на миналия век. За неговата пестеливост габровци още разказват анекдоти, а ликът му е увековечен на паметна плоча, поставена на сградата на читалище „Априлов-Палаузов“ в града.
Причина за това е, че дядо Миньо, който цепел стотинката на две, е най-големият дарител за построяването на читалището.
Пестеливостта може би е наша национална, а не толкова локална черта, въпреки че обичаме да я приписваме само на габровците. Може би е свързана с това, че през вековете трудно сме оцелявали, а и сега сме най-бедната страна в ЕС.
Днес, във времена, когато българите, въпреки своята пестеливост, отвориха кесиите и сърцата си за бягащите от войната, е хубаво да си припомним откъде сме наследили своята готовност да дарим на по-нуждаещите се, въпреки че самите не сме богати, а още по-малко сме щедри.
Стефка Василева, от неотдавна председател на габровското благотворително дружество „Майчина грижа“, което е на повече от 150 години, разказва в “Нашият ден“ за проекта - „Електронен пътеводител на паметните знаци (паметници, паметни плочи, улици и др.) на дарители, благодетели и меценати в Габров“.
В него, освен споменатия дядо Миньо, са включени още 14 личности, за които местната памет е оставила знак някъде из територията на града и които са дали от себе си за развитието му.
Една от тях е почетната председателка на „Майчина грижа“ Стефана Богдан Генчева, която е посветила 30 години от живота си на обществена дейност, а през 1923 г. застава начело на акцията за подпомагане на ослепелите от войните.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg