Дядо Миньо Попа е известен габровски скъперник, живял през по-миналия и началото на миналия век. За неговата пестеливост габровци още разказват анекдоти, а ликът му е увековечен на паметна плоча, поставена на сградата на читалище „Априлов-Палаузов“ в града.
Причина за това е, че дядо Миньо, който цепел стотинката на две, е най-големият дарител за построяването на читалището.
Пестеливостта може би е наша национална, а не толкова локална черта, въпреки че обичаме да я приписваме само на габровците. Може би е свързана с това, че през вековете трудно сме оцелявали, а и сега сме най-бедната страна в ЕС.
Днес, във времена, когато българите, въпреки своята пестеливост, отвориха кесиите и сърцата си за бягащите от войната, е хубаво да си припомним откъде сме наследили своята готовност да дарим на по-нуждаещите се, въпреки че самите не сме богати, а още по-малко сме щедри.
Стефка Василева, от неотдавна председател на габровското благотворително дружество „Майчина грижа“, което е на повече от 150 години, разказва в “Нашият ден“ за проекта - „Електронен пътеводител на паметните знаци (паметници, паметни плочи, улици и др.) на дарители, благодетели и меценати в Габров“.
В него, освен споменатия дядо Миньо, са включени още 14 личности, за които местната памет е оставила знак някъде из територията на града и които са дали от себе си за развитието му.
Една от тях е почетната председателка на „Майчина грижа“ Стефана Богдан Генчева, която е посветила 30 години от живота си на обществена дейност, а през 1923 г. застава начело на акцията за подпомагане на ослепелите от войните.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как културата и литературата влияят върху формирането на личността и възгледите. Глишев споделя своите наблюдения за 2024 година, като я описва като противоречива – успешна в личен план, но на фона на..
В днешния епизод ще се потопим в един радостен момент от живота на две деца – братче и сестриче, които за първи път получават дългоочаквания подарък – домашен любимец. Деца, които доскоро дори не са мечтали за подобен дар, защото майка им – педантична чистница, винаги е поставяла хигиената и реда над техните желания. Понякога обаче родителското..
Подаръците са символ на любов или приятелско отношение. Френският етнолог Марсел Мос проучва практиката за размяна на дарове в архаичните общества. Прочутото му "Есе за подаръка" от 1925 година обяснява новогодишната "лудост за подаръци", която ни кара да прекарваме часове в мола. Мос установява, че по отношение на подаръците всеки от нас..
Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ) отбелязва своята 25-годишнина с равносметка за успехите и предизвикателствата, които я превърнаха в надежден партньор на българските земеделски производители. В специалната рубрика "Темата на деня" доц. д-р Младен Младенов, изпълнителен директор на НССЗ и д-р Димитър Ванев, директор дирекция в..
Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg