Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се случва в паралелната реалност на Кремъл

Бомбардираната болница в Мариупол, 9 март 2022 г.
Снимка: Ройтерс

"Войната влезе в класната стая. Тя е на 17 години и очите ѝ са угаснали." Това са думите на една учителка по английски в България, приела в класа си бежанка от Украйна. От другия край на света Олга написа: 

"Дърветата скоро ще напъпят и в Мариупол – също, доколкото са останали, и тревата ще поникне. През последния месец се научих да различавам всяка улица и всеки квартал в този град. Боже, как не ми се иска да знам толкова много за него. Беше ми достатъчно да помня, че бавачката Вики е оттам. Сега ги няма нито Вики, нито Мариупол“.

В Таганрог е задържана журналистката на свободна практика Полина Ефимова, докато интервюира бежанци от Мариупол.

В Киев загина, по време на работа, кореспондентката на "The Insider" Оксана Баулина.

Жана Агалакова, кореспондентка на руската телевизия „ Първи канал“ в Париж, подаде оставка, но преди това, в офиса на „Репортери без граници“, сподели: „Искам да спрат да зомбират хората в моята страна. Властите свирят на една много чувствителна струна – нацизма. Когато им казват, че в Украйна има нацисти, всички руснаци се надигат да защитят страната си. Това е манипулация, това е лъжа, това е огромна лъжа, от която няма да се измъкнем с десетилетия“.

Какво се случва в паралелната реалност на Кремъл? Как пропагандата и поправката в Наказателния кодекс заглушиха малкото независими медии в Русия? Как украинските журналисти, изправени пред предизвикателството да отразяват професионално войната, се дистанцират от емоциите и страха?

Разговор в „Мрежата“ със Сирма Пенкова от в. „Капитал“, търсила отговор на всички тези въпроси.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. д-р Мария Николова: Увеличава се броят на трайно излекуваните от HIV

Най-голямата годишна конференция по въпросите на HIV и СПИН се провежда в Мюнхен, като събира над 10 000 участници и ще продължи до 26 юли. Това е първото провеждане на конференцията в Германия от 1993 година насам. Лекари, експерти в областта на общественото здраве и активисти от около 175 държави са поканени да се включат в 25-ата Международна..

обновено на 24.07.24 в 14:14

Частните лечебни заведения и Директива 2014/24 за обществените поръчки

ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) подготви първия по рода си в България публичен сравнителен правен анализ и оценка на въздействието във връзка с транспонирането на Директива 2014/24 за обществените поръчки по отношение на частните лечебни заведения в България и наказателната процедура на ЕК срещу България по този повод. В Lege..

публикувано на 24.07.24 в 14:10

Трансплантираните спортисти от България доказват: Донорството е живот

Единственият българин с два трансплантирани органа, Георги Пеев, спечели четири златни медала в дисциплината плуване на Европейските игри за трансплантирани и диализирани в Лисабон . Пред екипа, придружаващ българския отбор на игрите, Пеев сподели: "Показваме чрез физическа активност, че хората с трансплантации могат да бъдат активни – не..

публикувано на 24.07.24 в 12:50

Защо лекарка от Варна избира да помага на бежанци от Украйна?

Д-р Христина Димитрова, общопрактикуващ лекар и носител на приз за застъпничество от платформата TimeHeroes, разказва за своята доброволческа работа с украинци със специални потребности във Варна и за менторството и подкрепата към украински медици, желаещи да упражняват професията си у нас. В интервю за "Нашият ден" д-р Димитрова непрекъснато..

обновено на 24.07.24 в 12:20
Остров Света Анастасия

Остров Света Анастасия – където човек първо се моли

Историческото и природно очарование на една вълнуваща морска разходка предлага "Нашият ден" на своите слушатели. Какво е да си единственият човек в България с длъжност "управител" на обитаем черноморски остров – разказва Павлин Димитров , управител на остров Света Анастасия . Животът там е като никой друг, а морето не спира да изхвърля на..

публикувано на 24.07.24 в 11:22