Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво се случва в паралелната реалност на Кремъл

Бомбардираната болница в Мариупол, 9 март 2022 г.
Снимка: Ройтерс

"Войната влезе в класната стая. Тя е на 17 години и очите ѝ са угаснали." Това са думите на една учителка по английски в България, приела в класа си бежанка от Украйна. От другия край на света Олга написа: 

"Дърветата скоро ще напъпят и в Мариупол – също, доколкото са останали, и тревата ще поникне. През последния месец се научих да различавам всяка улица и всеки квартал в този град. Боже, как не ми се иска да знам толкова много за него. Беше ми достатъчно да помня, че бавачката Вики е оттам. Сега ги няма нито Вики, нито Мариупол“.

В Таганрог е задържана журналистката на свободна практика Полина Ефимова, докато интервюира бежанци от Мариупол.

В Киев загина, по време на работа, кореспондентката на "The Insider" Оксана Баулина.

Жана Агалакова, кореспондентка на руската телевизия „ Първи канал“ в Париж, подаде оставка, но преди това, в офиса на „Репортери без граници“, сподели: „Искам да спрат да зомбират хората в моята страна. Властите свирят на една много чувствителна струна – нацизма. Когато им казват, че в Украйна има нацисти, всички руснаци се надигат да защитят страната си. Това е манипулация, това е лъжа, това е огромна лъжа, от която няма да се измъкнем с десетилетия“.

Какво се случва в паралелната реалност на Кремъл? Как пропагандата и поправката в Наказателния кодекс заглушиха малкото независими медии в Русия? Как украинските журналисти, изправени пред предизвикателството да отразяват професионално войната, се дистанцират от емоциите и страха?

Разговор в „Мрежата“ със Сирма Пенкова от в. „Капитал“, търсила отговор на всички тези въпроси.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

27 юни – Международен ден за борба с диабета

Международният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 27 юни. Този важен ден е създаден за първи път през 1991 г. от Международната федерация за борба с диабета и Световната здравна организация (СЗО). Основната цел на деня е да се повиши общественото осведомяване за рисковете и усложненията, свързани с това социално значимо заболяване...

обновено на 27.06.24 в 10:18
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18