Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчиха Икар-и 2022

Снимка: БГНЕС

В Световния ден на театъра – 27 март, се проведоха 48-ите награди на Съюза на артистите в България – „Икар“. „С поглед, изпълнен с надежда, ще се прегърнем без страх и ще продължим да поддържаме духа жив и непримирим! Честит празник!“, с тези думи председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев честити Световния ден на театъра.

Водещи на тазгодишната церемония в Народен театър „Иван Вазов“ бяха директорът и актьорите от трупата на Театър „Възраждане“ – Роберт Янакиев, Виктория Николова, Лиляна Шомова, Йордан Ръсин и Ивайло Драгиев. Вечерта бе открита с химна на Европа. Сред акцентите в речите на наградените беше сложната обстановка, в която се намира целият свят и призоваването към мир. Друг основен акцент, който изтъкнаха наградените беше нуждата да се спаси театър „Азарян“ и да се възроди пространството ДНК за съвременен танц и пърформанс, структури под шапката на Националния дворец на културата.

Специалната награда „За чест и достойнство“ за 2022 г. получи актьорът Симеон Алексиев, наградата за изключителен принос към българския театър – режисьорът Асен Шопов, а за изключителен принос към музиката награда бе присъдена на Мими Николова. Марио и Калин Москови получиха приз за приноса им в цирковото изкуство, а Кирякос Аргиропулос – наградата на Акт-Унима за значим принос в развитието на българското куклено изкуство.

Ива Тодорова (вляво) и Ангелина Грозева







Пълният списък на носителите на Националните награди „Икар“ 2022

Дебют
Димитър Илиев за режисурата на „Shopping And Fucking“  от Марк Рейвънхил, I AM Studio, Yalta Art Room

Водеща мъжка роля
Владимир Карамазов за Кандидатът в „Опашката“ от Захари Карабашлиев, реж. Явор Гърдев, Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен

Водеща женска роля
Койна Русева за Воланд в „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, реж. Николай Поляков, Младежки театър „Николай Бинев“

Поддържаща мъжка роля
Севар Иванов за Агатон във „Федра (сияйната)“ от Петър Пламенов, реж. Бойка Велкова, Театър Азарян, Национален дворец на културата

Ангелина Грозева и Севар Иванов
Образът на Агатон е изключително сложен в идеята за баланса между мнителността, скептичността и избухващата енергия, а предизвикателството за самия Севар пред тази роля е да докаже на колегите си, че този образ не е негативният герой.


Поддържаща женска роля
Христина Джурова за Констанца Вебер в „Амадеус“ от Питър Шафър, реж. Стайко Мурджев, Драматичен театър „Стоян Бъчваров“, ТМПЦ – Варна

Режисура
Николай Поляков за „Майстора и Маргарита“ по Михаил Булгаков, реж. Николай Поляков, Младежки театър „Николай Бинев“

Сценография
Илияна Кънчева за „Галерия Стриндберг“ по Аугуст Стриндберг, реж. Крис Шарков, копродукция на “Exodus Art” и Театър Азарян, Национален дворец на културата

Майсторско техническо осъществяване
Драматичен театър „Николай О. Масалитинов“ - Пловдив за „Коприна“ по романа на Алесандро Барико, реж. Диана Добрева и „Укротяване на опърничавата“ от Уилям Шекспир, реж. Стайко Мурджев

Авторска музика
Николай Иванов за „Шахнаме: Сказание за Зал“ по Фердоуси, реж. и сценарист Елена Панайотова, Театър Азарян, Национален дворец на културата и фондация „Ден Гри“

Драматургичен текст
излъчени от Гилдията на театроведите, критиците и драматурзите
„Ива е онлайн“ от Ива Тодорова

Критически текст
излъчени от Гилдията на театроведите, критиците и драматурзите
Камелия Николова за „Режисьорите в европейския театър“, Институт за изследване на изкуствата към БАН, ф-ия „Хомо луденс“ и сдружение „Литературна къща“

Постижение в кукленото изкуство
излъчени от Гилдията на творците в кукленото изкуство
Мила Коларова и Румен Гаванозов за актьорски екип в „Малката нула“, сценарий и режисура Мила Коларова и Румен Гаванозов, Столичен куклен театър и Фондация „Горе на дървото“

Куклен спектакъл
излъчена от Гилдията на творците в кукленото изкуство
„Пипи дългото чорапче“ по Астрид Линдгрен, реж. Анна-Валерия Гостанян, Държавен куклен театър „Георги Митев-Жоро“ – Ямбол

Атракционно и вариететно изкуство
излъчени от Гилдия атракционни и сценични изкуства и Гилдия за вариететно изкуство
Вариететен театър (София) за иновативност в спектакъла „Web Бурлеска”

Съвременен танц и пърформанс
излъчени от Гилдията за съвременни изпълнителски изкуства
Александар Георгиев за „The Power of S“ – ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс, Национален дворец на културата

Дублаж
излъчени от Гилдията на актьорите, работещи в дублажа
• при жените – Ася Рачева за дублажа на Беделия Дю Морие в „Ханибал“
• при мъжете – Симеон Владов за всички роли на Еди Мърфи в „Смахнатият професор“

Награда за цирково изкуство
Марио и Калин Москови за приноса им в цирковото изкуство

Награда на Акт-Унима за значим принос в развитието на българското куклено изкуство
Кирякос Аргиропулос

Награда „Икар“ 2022 за изключителен принос към музиката
излъчена от Гилдията на музикалните артисти
Мими Николова

Награда „Икар“ 2022 за чест и достойнство
актьора Симеон Алексиев

Награда „Икар“ 2022 за изключителен принос към българския театър
на режисьора Асен Шопов

Най-добър спектакъл
„Бурята“ от Уилям Шекспир, режисьор Робърт Уилсън, Народен театър „Иван Вазов“

Награди на публиката
„Невзъможни действия“ – Радар София, ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс, Национален дворец на културата
„Пипи дългото чорапче“ по Астрид Линдгрен, реж. Анна-Валерия Гостанян, Държавен куклен театър „Георги Митев-Жоро“ – Ямбол
„Ива е онлайн“ от Ива Тодорова, реж. Стоян Радев, Театър 199 „Валентин Стойчев“

Снимки: БГНЕС, Съюз на артистите в България, архив на Ангелина Грозева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хайде наново!

В редакция "Хумор и сатира" посрещаме всяка следваща година с надежда за нещо по-добро и тази година отново не изневерихме на привичката си. Но надеждата си е надежда, а предаванията са по график и в неделя веднага след новините в 18 часа ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по..

публикувано на 03.01.25 в 18:10
Изложба Last Christmas в галерия ИСИ-София

Last Christmas в ИСИ-София

Преди близо 15 години Институтът за съвременно изкуство в София започна своята поредица от коледни изложби по идея на Яра Бубнова. От самото начало те се организират под мотото "Музейни сувенири от несъществуващия музей за съвременно изкуство в България" – и то продължава да е все така валидно и досега. Макар всяка година концепцията, кураторите..

публикувано на 03.01.25 в 16:35
 Румена Калчева

Равносметка и перспективи във визуалните изкуства

Краят на една година и началото на следващата обикновено е повод за припомняне на по-важното, случило се през нея, и очакванията за новата.  Каква беше изминалата 2024 в областта на визуалните изкуства?  Кои изложби ще останат в паметта на зрителите и на специалистите?  Има ли нови тенденции в работата на българските художници и в политиката..

публикувано на 03.01.25 в 15:15

Здрава Каменова: За мен е много важно да донеса усмивки, утеха, разтуха и смисъл на хората

В първите дни на Новата 2025 година можем да останем още малко в атмосферата на отминаващите празници със специалното коледно издание на спектакъла "Да оцелееш по Коледа". Представлението  е stand up комедийно шоу на актрисата Здрава Каменова, с участието на Павел Терзийски. "Събрах няколко истории, повечето истински, около суетенето с подаръци,..

публикувано на 03.01.25 в 11:35
Радина Димитрова

Радина Димитрова между езиците

Радина Димитрова е синолог, преводач на китайска литература, професор по китайски език и китайско-испански превод от Автономния национален университет на Мексико. Живее в Мексико сити.  Превежда предимно поезия от класически и съвременен китайски на испански, от испански на български. Сред авторите, които е превела, са Бей Дао, Бай Дзюи, Лан Лан, Ян..

публикувано на 03.01.25 в 10:32