Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомир Аламанов:

Социалните мрежи са завладени от армии от тролове

В процеса на комуникация трябва да има отговорност, а не само права

Снимка: Rawpixel

“В момента социалните мрежи са завладени от огромни армии от тролове, които ни внушават мисли и идеи, които не са наши. Това е платена армия от профили, които споделят идеи, мисли, предложения, стремейки се да облагодетелстват чужда държава.“

Това обясни в предаването “Нашият ден“ на БНР Любомир Аламанов, комуникационен експерт, който призова на страницата си във Фейсбук - “4 април да бъде "ден без тролове“ и в 4 часа и 04 минути всички онлайн издания да изключат коментарите под статиите си":

“Можем да кажем направо, че това са пропутински тролове, които целенасочено разклащат нашата убеденост в цивилизационния ни избор да сме част от западната демокрация. Случа се така, че почти всеки, който се опитва да каже нещо нормално, да каже, че ние сме част от Европа, бива нападнат, обиждат и осмиван.

Всичко това се прави с инструментите на западната демокрация, а именно правото на изразяване и свободата на словото. Тези профили употребяват правата, без да се опитват да имат и грам отговорност към това, което правят.

В процеса на комуникация трябва да има отговорност, а не само права. Именно това е нашата идея, да възприемем някакъв нов обществен договор, който да казва, че в Интернет и в социалните мрежи освен правото да се изразява мнение или да се споделят някакви възгледи, трябва да има и отговорност. Отговорността човек да се държи нормално, културно и с уважение към правата на другите.“

Любомир Аламанов

Хората се влияят от фоновия шум

“Не всеки човек има времето да се запознава подробно с всяка една информация и често се влияе от това, което споделят неговите приятели и близки. Хората са влияят от фоновия шум, от масовката на това, което се пише и споделя. Когато масово се споделя, че Путин е велик, хората започват да се разколебават в собствените си мисли, казват си – “само аз мисля по някакъв различен начин“.

Министърът на електронното управление Божанов беше споделил, че само преди две седмици са блокирали над 45 000 руски IP адреса, от които се бълва пропаганда в посока на България. Ако си представим, че всеки един от тези адреси направи по няколко профила, това са над 250 000 профила, които бълват лъжи. В един момент е много по-лесно човек да се подведе, когато вижда такава масирана атака и да помисли, че той нищо не е разбрал.“

Да изгоним трола от себе си

“Спазването на правата не е цензура, а червен светофар, който трябва да започнем да слагаме сами, за да може понякога да спираме, за да не се самоунищожим като нормално комуникиращо общество.“

Чуйте разговора в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31