Напоследък често мислим за думата „мир“. С тъга, с гняв от това, че някъде се развива война. Когато колегата Даниел Ненчев избра думата „мир“ за тема на един от предходните броеве на „Гласът на времето“, се замислих за ситуациите, в които война (вече) няма, но няма и мир. За съжаление, не можем да се отървем от усещането, че войните продължават и след войните, че травмите не се отработват никак лесно и продължават да тлеят и на индивидуално и психологическо, така и на социално ниво, някак колективно, общностно.
С психолога Слави Стоев и социалния педагог Станислав Додов разговаряме за психо-социалните измерения на мира, като думата в центъра на предаването е „равновесие“.
Според Слави Стоев „Един конфликт също може да съществува в равновесие. Това не означава, че той е мир. Историята познава много такива примери. Дори вътре в себе си можем да живеем в равновесна война, в паритет на конфликтите, който изглежда равновесен и никой не може да вземе надмощие, но това не е мир.“
„Не мисля, че има такова животно като равновесно общество. Ако има, то означава, че сме се вживели в някакви равновесия, който аналитично погледнато не са непременно баланс. Една кастова система, да речем, може да се счита за равновесна и в същия период от време, само че в друга точка на света, може да се счита за равновесно, че работници и работодатели имат равен глас в производството. И двата сценария могат да се считат за равновесни. Критичният въпрос е как се създава съзнанието за това що е равновесието, за какво ни служи то.“ допълни Станислав Додов.
Разговор за реда в общото живеене, хоризонта на очакване и усещането ни за контрол. От управлението на стреса, през тревожността и омразата до хуманизма и опасността да накърним човешкото достойнство.
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg