Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти –11 - 17 април

15-то издание на проекта "Арт позитив" с тема "Свобода" в галерия "Капана" на ГХГ - Пловдив
Снимка: ГХГ - Пловдив

"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата 11 - 17 април. Това са някои от акцентите в предаването от десети април:

Съюзът на българските писатели ще раздаде традиционните си награди за литература за 100-тен път в навечерието на 24 май. Тази година категориите са: награда за роман, за кратка проза, поезия, есеистика и публицистика, литературна критика, драматургия, литература за деца, хумор и сатира. Творбите трябва да са издадени между 1 януари 31 декември 2021 г.

Министерството на културата обяви официално резултата от проведения конкурс за нов директор на Драматичния театър "Сава Огнянов" в Русе –режисьорът Боян Иванов е избран да ръководи Русенския театър в следващите четири години.

25 автора участват в 15-ото издание на "Арт Позитив", което се открива в галерия "Капана". Надсловът на експозицията е "Свобода". С темата участниците в изложбата призовават да се отърсим от прекомерния си фокус върху пандемията и да погледнем в пълнотата на така наболелия и безкрайно сложен въпрос за свободата – ключ към един по-добър свят. "Арт Позитив" е проект на сдружение "Изкуство днес".

Миналата седмица Министерството на културата изненада сектора с кризисен ПР и един не твърде добре премерен министерски пърформанс. Това на фона на липсваща Национална стратегия за култура и планът в следващите години бюджетите да намаляват. Оставка подаде заместник-министърът на културата с ресор "недвижимо културно наследство" арх. Бойко Кадинов. Мотивът му – липсата на реформи в министерството.

Композиторката Пенка Кунева, която създава музика за десетки холивудски филми – като "Трансформърс", "Матрицата" и "Ангели и демони", спечели "Грами" за работата си по документалния филм "Жени воини: Гласове на промяната". Филмът е създаден по идея на диригентката Ейми Андерсън, която е и продуцент на албума към него. Дискът е посветен на 60 активисти, които са се борили за правата и свободата на жените по света. В него участват няколко водещи съвременни жени композиторки на филмова и медийна музика, сред които е и Пенка Кунева. Половината от композициите в наградения албум, и по-точно седем от тях, са написани от нея. Пенка Кунева за силата на филмовата музика:

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от десети април.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56