Българският хелзинкски комитет публикува годишния си доклад за 2021 г. за състоянието на правата на човека в страната. Изводите в него са, че “през 2021 г. правата на човека останаха встрани от вниманието на българските управляващи, заети основно с подготовката и провеждането на трите парламентарни, както и на президентските избори.
Формираните парламенти между отделните избори се фокусираха върху изменения на Изборния кодекс и на няколко други закона, обслужващи пряко техните политически цели. На свой ред назначените между изборите служебни правителства бяха с ограничен мандат и не предприеха значими инициативи в сферата на правата на човека. Изключение бе само приетата през август Пътна карта за изпълнение на осъдителните решения, постановени срещу Република България от Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ). Тя обаче предвижда срокове за предприемане на мерки, най-ранните от които са в началото на 2022 г. В някои отношения, като например с правата на ЛГБТИ хората, ситуацията в страната през 2021 г. се влоши ”, пише още в доклада.
Според Радослав Стоянов Българският хелзински комитет винаги е критикувал властта, независимо, кой управлява. Изминалата 2021 г. е била стабилна, защото липсваха изненади, всичко бе познато, но изведнъж навлязохме в една интересна и обнадеждаваща турбуленция. Пред последните години бе наложена една нетърпима атмосфера от гледна точка на правата на човека. Гражданският контрол тук, на домашно ниво, не е по-малко важен. Защо трябва да има резолюции, становища от международни органи, вместо самите ние, като гражданско общество, да констатираме проблемите, да ги анализираме, да ги изговорим и да ги решим.
Пътищата на дискриминацията
Различни групи от бежанци идват в България. Още от средата на 90-те година БХК има специална програма за правна помощ на бежанци и емигранти в сътрудничество с Върховния комисариат по бежанците на ООН. Адвокати, които предоставят безплатна правна помощ, търсещи международна закрила в България. В момента фокусът е върху бежанската вълна от Украйна. Но не бива да се забравяме, че има още потоци от Афганистан, Сирия, както и от някои части на Африка. За разлика от украинските бежанци, останалите нямат опция да пристигнат легално в България, посочва Радослав Стоянов.
Повече можете да учете в звуковия файл:
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg