Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отворени врати към звездите

Пролетен ден на отворените врати във Физическия факултет на 30 април

Снимка: Wikipedia

"Ако бихме могли да навикнем нашия народ да вдига по-често очи нагоре, ако му разправим какво нещо са звездите, не да го запомни само, не да го научи, а да си го представи и да го почувства, ако намерим начин тези познания да станат жив образ и чувство, тогава всеки министър и всеки селски кмет няма да се чувства като център на Вселената", тази реплика на героя астроном от романа "Мечтатели" на Кирил Христов цитира зам. деканът на Физическия факултет на СУ, доц. д-р Петко Недялков и отправя покана за Пролетния ден на отворените врати.

Той се провежда за първи път след пандемията и ще се проведе на две места: в самия факултет на бул. "Джеймс Баучър", където студенти и докторанти ще изнасят презентации и ще организират турове.

Отделно в Астрономическата обсерватория в Борисовата градина ще има богата програма и нощни наблюдения.

Двете събития не се застъпват: програмата във факултета е от 11 до 16 часа, а тази в обсерваторията от 16 до 22 ч. на 30 април.

Чуйте разговора с доц. д-р Петко Недялков, който разказва какви събития и презентации ще включва инициативата. Тя е отворена както за ученици, учители, изследователи и студенти, така и за изкушени, които на място могат да се запознаят с достиженията на съвременната наука и възможностите за обучение и реализация, които катедрите на Физическия факултет дават. 

"Физиката е една и съща навсякъде по света, няма значение дали я учите в Кеймбридж или Масачузетс, във Физическия факултет ще получите образование на световно ниво", споделя д-р Недялков.

Думите му се подкрепят от факта, че благодарение на направление „Физика и астрономия“ Софийският университет се изкачи в тазгодишната класация на най-добрите университети в света QS World University Rankings.

Класацията предоставя независим сравнителен анализ за представянето на 1543 университета, включващи 51 академични дисциплини и 5 широки факултетски области. Университетите се оценяват на базата на четири критерия: академична репутация, репутация сред работодателите, цитирания на публикация и H-фактор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05