Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отворени врати към звездите

Пролетен ден на отворените врати във Физическия факултет на 30 април

Снимка: Wikipedia

"Ако бихме могли да навикнем нашия народ да вдига по-често очи нагоре, ако му разправим какво нещо са звездите, не да го запомни само, не да го научи, а да си го представи и да го почувства, ако намерим начин тези познания да станат жив образ и чувство, тогава всеки министър и всеки селски кмет няма да се чувства като център на Вселената", тази реплика на героя астроном от романа "Мечтатели" на Кирил Христов цитира зам. деканът на Физическия факултет на СУ, доц. д-р Петко Недялков и отправя покана за Пролетния ден на отворените врати.

Той се провежда за първи път след пандемията и ще се проведе на две места: в самия факултет на бул. "Джеймс Баучър", където студенти и докторанти ще изнасят презентации и ще организират турове.

Отделно в Астрономическата обсерватория в Борисовата градина ще има богата програма и нощни наблюдения.

Двете събития не се застъпват: програмата във факултета е от 11 до 16 часа, а тази в обсерваторията от 16 до 22 ч. на 30 април.

Чуйте разговора с доц. д-р Петко Недялков, който разказва какви събития и презентации ще включва инициативата. Тя е отворена както за ученици, учители, изследователи и студенти, така и за изкушени, които на място могат да се запознаят с достиженията на съвременната наука и възможностите за обучение и реализация, които катедрите на Физическия факултет дават. 

"Физиката е една и съща навсякъде по света, няма значение дали я учите в Кеймбридж или Масачузетс, във Физическия факултет ще получите образование на световно ниво", споделя д-р Недялков.

Думите му се подкрепят от факта, че благодарение на направление „Физика и астрономия“ Софийският университет се изкачи в тазгодишната класация на най-добрите университети в света QS World University Rankings.

Класацията предоставя независим сравнителен анализ за представянето на 1543 университета, включващи 51 академични дисциплини и 5 широки факултетски области. Университетите се оценяват на базата на четири критерия: академична репутация, репутация сред работодателите, цитирания на публикация и H-фактор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15