Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира: Явор Йорданов и Костадин Чучулайн

Различните абитуриенти и тяхната сбъдната мечта – Оксфорд

Явор Йорданов, Мартина Кръстева и Костадин Чучулайн (отляво надясно)
Снимка: Светла Тодорова

Явор Йорданов и Костадин Чучулайн са сред учениците с най-добри резултати от многобройни олимпиади по физика и астрономия в България. Явор е ученик в Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов“ и се нарежда сред най-добрите състезатели по физика и астрономия в страната ни. Костадин учи в Природо-математическа гимназия „Акад. С. Корольов“ и е финалист в олимпиадата по физика.

И двама абитуриенти са носители на златните медали от престижни международни състезания и вече са приети в един от най-старите университети във Великобритания, този в Оксфорд. Остава им последната крачка, да осигурят финансиране, за да продължат развитието си в сферата на физиката.

Какво е да учиш в престижния университет Оксфорд...

Aĸo чoвeĸ ce нacтpoи нa пpaвилнитe чecтoти, пpи зaвъpшвaнeтo cи щe нaпycнe Оксфорд с диплoмa и мнoжecтвo ĸoнтaĸти, ĸoитo ще мy oтвapят вpaтитe в бъдeщe. И двамата абитуриенти са убедени, че тяхното място за развитие е България.

През миналата година в престижния британски университет са кандидатствали около 1400 души, а са приети около 200.

Изпитът е предизвикателен – състои се от различни задачи по физика и математика, и поредица  от интервюта, споделя Костадин Чучулайн в "Нашият ден“.

"По време на събеседванията се дискутират задачи и ние трябва да ги решим максимално бързо. В същото време обясняваме какво и защо го правим, за да намерим решението, което е интересно. Дори и да не са сложни задачите, цялото интервю трае в рамките на половин час и трябва да сме максимално бързи. До този момент България ми е дала много възможности за развитие и бих се радвал, след като завърша Оксфорд, да допринеса за развитието на науката в страната ни, като извършвам научноизследователска работа", допълва Явор Йорданов.

Как да подкрепите младите физици

Всеки, който иска да подкрепи физиците Явор и Костадин, може да се свърже с техния учител по физика Каравасилев – учител по физика на имейл: karavasilev@gmail.com

Целия разговор с Явор Йорданов  и Костадин Чучулайн можете са чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12