Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира: Явор Йорданов и Костадин Чучулайн

Различните абитуриенти и тяхната сбъдната мечта – Оксфорд

Явор Йорданов, Мартина Кръстева и Костадин Чучулайн (отляво надясно)
Снимка: Светла Тодорова

Явор Йорданов и Костадин Чучулайн са сред учениците с най-добри резултати от многобройни олимпиади по физика и астрономия в България. Явор е ученик в Националната природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов“ и се нарежда сред най-добрите състезатели по физика и астрономия в страната ни. Костадин учи в Природо-математическа гимназия „Акад. С. Корольов“ и е финалист в олимпиадата по физика.

И двама абитуриенти са носители на златните медали от престижни международни състезания и вече са приети в един от най-старите университети във Великобритания, този в Оксфорд. Остава им последната крачка, да осигурят финансиране, за да продължат развитието си в сферата на физиката.

Какво е да учиш в престижния университет Оксфорд...

Aĸo чoвeĸ ce нacтpoи нa пpaвилнитe чecтoти, пpи зaвъpшвaнeтo cи щe нaпycнe Оксфорд с диплoмa и мнoжecтвo ĸoнтaĸти, ĸoитo ще мy oтвapят вpaтитe в бъдeщe. И двамата абитуриенти са убедени, че тяхното място за развитие е България.

През миналата година в престижния британски университет са кандидатствали около 1400 души, а са приети около 200.

Изпитът е предизвикателен – състои се от различни задачи по физика и математика, и поредица  от интервюта, споделя Костадин Чучулайн в "Нашият ден“.

"По време на събеседванията се дискутират задачи и ние трябва да ги решим максимално бързо. В същото време обясняваме какво и защо го правим, за да намерим решението, което е интересно. Дори и да не са сложни задачите, цялото интервю трае в рамките на половин час и трябва да сме максимално бързи. До този момент България ми е дала много възможности за развитие и бих се радвал, след като завърша Оксфорд, да допринеса за развитието на науката в страната ни, като извършвам научноизследователска работа", допълва Явор Йорданов.

Как да подкрепите младите физици

Всеки, който иска да подкрепи физиците Явор и Костадин, може да се свърже с техния учител по физика Каравасилев – учител по физика на имейл: karavasilev@gmail.com

Целия разговор с Явор Йорданов  и Костадин Чучулайн можете са чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В "златното" село Дъбене

Село Дъбене се намира в община Карлово, област Пловдив и в него живеят 1454 човека. То се споменава в началото на турското владичество и през 1576 г. под името Салих. Има данни, че в района на Дъбене е имало древни селища, което се потвърждава от направените археологически разкопки, намерените ценни накити и предмети на бита. През 2004-2012 г. при..

публикувано на 27.07.24 в 09:15

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13