Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Урок по алтруизъм със световнопризнатия проф. Минко Балкански

Снимка: БГНЕС

"Бъди скромен, бъди добър", гласно и негласно шептят писмата на Миню Балкански до неговия син – световнопризнатия професор по физика, един от най-значимите учени на нашето време, проправил пътя на България към катедрата на света, преподавателя в университета "Пиер и Мария Кюри" в Париж – Минко Балкански.

Събрал в книга завета на баща си, днес Минко – както обича да го наричат – с радост разказва за значението на думите, които имат силата да те държат буден за живота, към който нямаш право да подхождаш по друг начин освен с уважение.

Напътствията към добрина и достойнство са побрани в "Завет – писмата на баща ми", втората книга на професора след "Устрем и воля". В нея чрез думите на големия Балкански читателят разбира какъв е бил пътят на малкия човек, осмелил се да покори както света на науката, така и този, с който всички ние се борим ежедневно.

Минко Балкански напуска бащиния дом на 17-годишна възраст. Оттогава до ден-днешен той препрочита тези над 3000 писма, за да си припомня добрия пример и самият той да не спира да се стреми да бъде такъв. Както за своите деца, така и за тези на другите, до които достига благодарение на преподавателската си дейност.


За своите почти 95
 години професорът е представял изследванията си в 34 университета в Европа и Америка и е преподавал в една голяма част от тях. Заслужил е четири пъти да бъде обявен за "Доктор хонорис кауза", носител е и на още не по-малко значими отличия – премията van Hippel, рaвнозначна на Нобел; Почетен легион, висш орден на френската република; орден "Стара планина"; командир на Полския орден за заслуги и на награда за заслуги на Индия. Въпреки това най-силно го занимава пътят на бъдещите покорители на науката. Той търси и подпомага развитието на таланта – от една страна, със създадената от него фондация "Миню Балкански", която вече 27 години пробужда интереса към културата и технологиите на младите, а от друга – с доверието, което е изградил в престижни училища и университети във Франция и по света.

Всяка година от школите на фондацията излизат по няколко млади специалисти във всички области, които достигат до най-високите нива в научните среди – с постиженията си и с това, че продължават традицията на българите във Франция, поставила началото си от самия Минко Балкански.


За всичките тези години обаче урокът, който професорът най-силно иска да предаде на другите, е този по алтруизъм. Според Минко важният жест в живота е да даваш.

"Да даваш – това е едно чудесно приключение", казва той и е убеден, че само любовта може да ни върне към обществото, от което сме и трябва да бъдем част.

"Във всеки човек има набор от добри неща, но е наша задачата да ги издирим, намерим и да им се радваме. За тази цел просто трябва да подходим към другия с интерес."

Любовта е и тази, която създава личността на проф. Минко Балкански – човекът, за когото даването е извор на щастие. Пътят на любовта за него тръгва от родителите му и писмата на баща му и стига до човека, който му придава смисъл – жената на живота му.

"Най-важната заслуга за постиженията на един човек има жената до него", каза с усмивка професорът.

Жената, която е направила Минко този, когото познаваме днес, се казва Нели. Тя е любовта, която го подкрепя и до днес.

Повече за това чуйте в звуковия файл.

"Завет – писмата на баща ми" е не просто книга, а и филм, вдъхновен от силната връзка на Миню и Минко Балкански и създаден от Албена Ненкова, директор "Програма и развитие" на фондация "Миню Балкански", и оператора Петър Димов - Българевеца. Документалният късометражен филм беше представен за първи път пред публика на 29 април, а специален гост на прожекцията беше самият професор. Или Минко, както все така продължава да обича да го наричат всички.


Снимки: БГНЕС, ФС на клуб "Перото"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три книги от млади български автори четем това лято

Сянка, лед и добра книга – рецептата срещу летните горещини. Какво четем през лятото в "Артефир" – Симеон Аспарухов и Ива Спиридонова от "Библиотека България" представят три нови заглавия на млади български автори.   Романът "Тунел към изгрева" Лъчезар Ангелов е дълго подготвяна книга. Издателите открояват изключителното авторово боравене с..

публикувано на 14.07.24 в 09:10

Международният младежки фестивал "Музите" завладя Созопол

Созопол е домакин на 18-ото издание на Международния младежки фестивал "Музите" от 5 до 16 юли 2024 г. Екипът на "Домът на музите" има възможността да предава директно от Созопол и да бъде част от този вълнуващ младежки фестивал, който събира на една сцена над 1000 участници на възраст от 5 до 35 години от 12 държави, сред които Молдова,..

публикувано на 13.07.24 в 17:10

Хасковският Каунь е мястото!

Ако пишете кратка хумористична проза или стихотворения и се чудите кой би оценил таланта ви, Хасковският Каунь е мястото. Но не отлагайте много!  До 15 август можете да изпратите до три творби, съобразени с единственото ограничение, което организаторите стриктно спазват – без политически или расистки шеги .  И още – във връзка с 25-годишнината..

публикувано на 12.07.24 в 17:21
Богдана Костуркова и Емил Янев

Отчетът на "Кукерикон"

В епизод 550 "Трамвай по желание" представя на своята публика отчета на "Кукерикон" за сезон 2023/24 на Сатиричния театър "Алеко Константинов". Популярният символ на Сатирата започва своя разказ с една нестандартна проява – участието на театъра в онлайн фестивала OPEN STAGE EUROPE. Там театърът представя две свои заглавия, а именно "Една задръстена..

публикувано на 12.07.24 в 16:45

"Пейзажът в скулптурата" – където следите на човека изчезват

До 29 юли в галерия "София Прес" може да  бъде видяна една уникална експозиция – проектът "Пейзажът в скулптурата" на Света Атанасова. "Пейзажът в скулптурата" е реализиран в галерийното пространство като награда за участието на авторката в Националната изложба-конкурс за живопис и скулптура "Млади български художници" на СБХ. В..

публикувано на 12.07.24 в 16:11