Актьорът Александър Алексиев повече от три месеца, докато репетира, снима и продуцира изкуство, всекидневно помага на пострадали от войната в Украйна. Събира помощи и средства за Украйна.
Александър Алексиев си позволява да не спи над 40 часа, за да спасява украински бежанци, на които помага да се устроят в България. Доставя хуманитарни помощи в Украйна. Той е от онези, които имат силата да носят в голямото си сърце човешки истории на страдание, раздели, счупени животи и въпреки това да даряват надежда и светлина. Благодарение на кампания, в основата на която са две музикантки – Лора Чекоратова, която живее в Ню Йорк, и Венета Нейнска, бяха събрани 25 000 лева.
Хора като него са истинско вдъхновение и доказателство, че човек може много, когато го прави в името на другите, не за да изпъкне, а защото ситуацията го налага. Една от историите, която актьорът ще запомни завинаги, е прегръдката на бащата, който изпраща дъщеря си в България. След която се отправя към Харков, за да защитава своята родина.
Украйна е прегръдка – прегръдка на раздяла между баща и дъщеря, любим и любима, които не знаят кога и дали отново ще се видят. Спасител за хората от Украйна и каква беше неговата последна мисия? Ето какво разказва актьорът в "Нашият ден".
Истории за спасението от войната
"Последното пътуване беше по-подготвено, защото трябваше да занесем основно хирургични инструменти за болниците във Виница и Днепропетровск“, споделя Алексиев и допълва:
"Ние видяхме жажда за живот и хора, които ще живеят, и са нация, истинска нация“.
Посланието
"По-краен съм в мислите си, спрямо човека съм по-краен. Вярвам, че трябва да намалим цялата “popcorn култура“ и наистина да наблегнем още по-силно и сериозно върху образованието. Трябва да могат да бъдат канени при вас и при ваши колеги от цяла България хора, които да говорят за адекватна реформа, която ни е необходима в образованието. Заради образованието имаме толкова много "деменции“. Имаме крайна необходимост от истински лидери“, посочва още актьорът.
Целия разговор с Александър Алексиев можете да чуете в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg