Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории в ефира: Александър Алексиев

Украйна е прегръдката на раздялата между баща и дъщеря

Силата да носиш в сърцето си човешки истории за страдание

Александър Алексиев
Снимка: Facebook /Александър Алексиев

Актьорът Александър Алексиев повече от три месеца, докато репетира, снима и продуцира изкуство, всекидневно помага на пострадали от войната в Украйна. Събира помощи и средства за Украйна.

Александър Алексиев си позволява да не спи над 40 часа, за да спасява украински бежанци, на които помага да се устроят в България. Доставя хуманитарни помощи в Украйна. Той е от онези, които имат силата да носят в голямото си сърце човешки истории на страдание, раздели, счупени животи и въпреки това да даряват надежда и светлина. Благодарение на кампания, в основата на която са две музикантки – Лора Чекоратова, която живее в Ню Йорк, и Венета Нейнска, бяха събрани 25 000 лева.

Хора като него са истинско вдъхновение и доказателство, че човек може много, когато го прави в името на другите, не за да изпъкне, а защото ситуацията го налага. Една от историите, която актьорът ще запомни завинаги, е прегръдката на бащата, който изпраща дъщеря си в България. След която се отправя към Харков, за да защитава своята родина.

Украйна е прегръдка – прегръдка на раздяла между баща и дъщеря, любим и любима, които не знаят кога и дали отново ще се видят. Спасител за хората от Украйна и каква беше неговата последна мисия? Ето какво разказва актьорът в "Нашият ден".

Истории за спасението от войната

"Последното пътуване беше по-подготвено, защото трябваше да занесем основно хирургични инструменти за болниците във Виница и Днепропетровск“, споделя Алексиев и допълва: 

"Ние видяхме жажда за живот и хора, които ще живеят, и са нация, истинска нация“.

Посланието

"По-краен съм в мислите си, спрямо човека съм по-краен. Вярвам, че трябва да намалим цялата “popcorn култура“ и наистина да наблегнем още по-силно и сериозно върху образованието. Трябва да могат да бъдат канени при вас и при ваши колеги от цяла България хора, които да говорят за адекватна реформа, която ни е необходима в образованието. Заради образованието имаме толкова много "деменции“. Имаме крайна необходимост от истински лидери“, посочва още актьорът.

Целия разговор с Александър Алексиев можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05

Проблеми и възможности на българските пчелари

На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..

публикувано на 10.02.25 в 10:04