Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли рискови ситуации при пътувания през летния сезон?

Снимка: pixabay

Все още съществува риск желанието за пътуване да бъде ограничено от появата на нов вариант на Covid-19, ескалация на напрежението в Украйна или рязко повишаване на разходите за живот. Цели държави променят туристическите си потоци. Какво трябва да имате предвид като потребители на туристически услуги през това лято?

В "Нашият ден“ Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители" споделя: "Природата на туристическата услуга е такава, доста рискова и много често има разминавания между представите на туриста, картинките в офертата, написаното в договора и реалността“.

В допълнение той посочва, че проблемът е в това как потребителят може да бъде ефективно обезщетен за това, което се случва. Понякога в по-тежки ситуации, както бе с кризата с Covid-19, все още има нерешени случаи с хора, които са си дали парите преди две години и все още не са получили нито екскурзия, нито парите си обратно.

Големият въпрос е  дали се осъществява устойчив контрол от страна на Министерство на туризма за ваучерите. И дали те не са отишли за изплащане на текущи разходи за заплати, ток, телефон, а не за обезщетения на клиентите.
"Ние очаквахме да има хиляди ощетени, предвид ситуацията и туроператорите нямаха средства. Знаете, държавата отвори последователно три схеми за подпомагане и наистина фирмите бяха компенсирани. Много от хората си използваха ваучерите, други успяха да си получат парите обратно, казва Николов.  

Застраховка за отмяна на пътуването не бива да се бърка със застраховката срещу фалит

Тази застраховка не покрива рисковете на туроператорите. Тя покрива рисковете на самия турист. Опасността е, ако туроператори консултират потребителите и им обещават, че тази застраховка ще покрие риска на туроператора, ако той утре отмени пътуването, което няма да бъде вярно.

"Важно да се прави разлика между пакетно пътуване, сключено с конкретен туроператор, и резервации, направени по интернет. В първия случай имаме доста права и законът ни пази, а във втория случай поемаме по-голям риск“, посочва експертът. 

Чуйте повече от звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Село Калояново – древно и младо

Село Калояново се намира на около 25 километра от областния град Пловдив и е общински център на общо 15 села. До 1934 година носи името Селджиково. Изборът на новото име е в чест на българския цар Калоян. Днес в селото живеят над 2500 човека. В периода VIII век преди Христа - V век след Христа земите около Калояново са част от територията на Древна..

публикувано на 06.07.24 в 13:05
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13