Децата с аутизъм са различни, затова и с тях трябва да се работи по различен начин. При голяма част от тях се наблюдават характерни сензорно моторни нарушения – например обща неловкост, некоординирана походка, проблеми при извършването на фини целенасочени движения, непоносимост към звукови и други стимули от средата.
Ето защо е важно тези децата да развиват физическите си качества. Освен това стимулирането на двигателната активност води и до подобряване на разбирането, концентрацията, устойчивостта на вниманието и уменията за учене.
Децата с аутизъм често се "затварят в себе си“, не желаят да общуват и нямат желание да развиват двигателните си умения.
"За хората с аутизъм понятието свободно време е най-абстрактното и трудно за разбиране понятие. Те тенденциозно вътрешно търсят и организират за себе си. Това да бъдат заети непрекъснато е важното за децата и юношите с аутизъм“, обяснява в "Нашият ден“ Ани Сапунджиева от сдружение “Аутизъм“.
Каузата
Достъп до терапевтична услуга ежедневно получават около 45 деца, юноши и младежи с аутизъм в Център за социална рехабилитация и интеграция на деца и лица с нарушения от аутистичен спектър. Изграждане на адаптирана спортна площадка за спорт на открито е кауза, зад която застават членовете на Лайънс клуб "София Диамант“.
В навечерието на деня на детето от Лайънс клуб "София Диамант“, съвместно със Столична община, организират на 28 май от 11 до 18 ч. в парк "Борисова градина", лятна сцена, празник за децата под мотото "Всички заедно”. Предвидени са забавни игри и танци, детско караоке, ателиета за рисуване, оцветяване, изработване на предмети. В допълнение организаторите са подготвили томбола и много награди, разказва Велизара Тодорова от Лайънс клуб "София Диамант".
Целия разговор с Ани Сапунджиева и Велизара Тодорова можете да чуете в звуковия файл.
Снимка - Сдружение "Асоциация Аутизъм"
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg