Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"СедянкаТА" – едно продължаващо самосъздаване

7
"СедянкаТА" в Калофер

Потребността на човека да се сдобива с умения и знания винаги ще я има. Тя се проявява в пълнота при общуването с хора, които да ти покажат, да те научат, да те изслушат. Затова и "СедянкаТА", неформалната група за ръкоделие, чиито headquarters са в София, но членовете ѝ са пръснати из цялата страна, тази година стъпи във второто десетилетие на съществуването си. Групата е създадена на 15-и февруари 2011 година от Бистра Писанчева, Станка Божинова и Светломира Иванова с идеята да бъде пространство за свободен обмен на плетачески и ръкоделни техники, материали и енергия, за свободно общуване и заедност.

В началото на 2021 година две от създателките на "СедянкаТА" – Светломира и Бистра – гостуваха в "Изгрев", за да разкажат за отбелязването на десетгодишнината на групата. Една година по-късно срещата със "СедянкаТА" е в пълен състав – трите създателки, Йорданка Станчева, която освен дантелиерка е и агрономка, и една от най-новите дантелиерки в редиците на "СедянкаТА" – преводачката Албена Ярчева.

За какво благодари "СедянкаТА" на изминалата вече 2021 година, какво си спомня с обич и признателност и на какво се надяват нейните членове занапред?

Чуйте в звуковия файл:

Станка Божинова и Бистра Писанчева

Снимки –  "СедянкаТА" 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10