В изложбата в Помпозната зала на виенската Национална библиотека "Любимите животни на Кайзера" са изложени интересни рисунки на животни и насекоми от богатата колекция на Хабсбургите, събирана през 400 години. Впечатляващи са подробните детайли и палитрата от цветове, които напомнят техниката на Дюрер при неговите изображения на детайли от животни и птици. Особено ценното на акварелите е, че повечето от тях са прикрепени към ръчно написани книги, които свидетелстват за изследователски експедиции на отдавна забравени институции – предшественици на днешните зоологически градини и природонаучни музеи.
Експедициите в най-отдалечените точки на света започват в средата на 18-ти век по заповед на кайзер Франц втори, който открива във виенската си резиденция т.н. "Кабинет на природата", в който са събрани много анатомични препарати на екзотични животни, птици, амфибии и насекоми, както и подробни картини и скици на слонове, хищници и редки птици, които служат след това за книжни илюстрации. Изложени се също подробни описания на живите животни и птици, които са били доставяни за частните зоологически градини на тогавашната аристокрация, защото модата по това време и била всеки заможен аристократ да държи в дома си екзотични животни от далечни страни. Картините показват отдавна несъществуващите вече зоологически градини в замъка Нойгебойде и бароковата менажерия на савойския принц в Белведере. Най-голямата такава градина е притежавал кайзер Франц втори, където цяло крило от придворната библиотека е било оранжерия с папагали и малки маймунки.
Директорът на "Кабинетът на природата", Карл фон Шрайберс, е предоставял на кайзер Фердинанд първи, един път седмично рисунки на животни, които са били специално приготвяни за неговото обучение на престолонаследник. Част от тези акварели, които са били почти 10 000 на брой, са изложени в помпозната зала на националната библиотека и свидетелстват със своето прецизно и майсторско изпълнение за таланта на забравените придворни художници, като Леополд Щол и Едуард Гурк, които са посветили своето творчество на бозайниците, от Леополд Брунер са рисунките на препарирани птици и мекотели, акварелите на влечуги и риби са от Йозеф Ценер, Бернхард фон Шрьотер е рисувал паяците и насекомите, а Йозеф Ман е художникът на пеперудите.
Главната част на изложбата е посветена на Бразилската експедиция. Освен акварелите на ягуари, опосуми и змии, са представени още и карти на непознатата по това време страна, скици на маршрути и портрети на предводителите на тази експедиция.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg