В изложбата в Помпозната зала на виенската Национална библиотека "Любимите животни на Кайзера" са изложени интересни рисунки на животни и насекоми от богатата колекция на Хабсбургите, събирана през 400 години. Впечатляващи са подробните детайли и палитрата от цветове, които напомнят техниката на Дюрер при неговите изображения на детайли от животни и птици. Особено ценното на акварелите е, че повечето от тях са прикрепени към ръчно написани книги, които свидетелстват за изследователски експедиции на отдавна забравени институции – предшественици на днешните зоологически градини и природонаучни музеи.
Експедициите в най-отдалечените точки на света започват в средата на 18-ти век по заповед на кайзер Франц втори, който открива във виенската си резиденция т.н. "Кабинет на природата", в който са събрани много анатомични препарати на екзотични животни, птици, амфибии и насекоми, както и подробни картини и скици на слонове, хищници и редки птици, които служат след това за книжни илюстрации. Изложени се също подробни описания на живите животни и птици, които са били доставяни за частните зоологически градини на тогавашната аристокрация, защото модата по това време и била всеки заможен аристократ да държи в дома си екзотични животни от далечни страни. Картините показват отдавна несъществуващите вече зоологически градини в замъка Нойгебойде и бароковата менажерия на савойския принц в Белведере. Най-голямата такава градина е притежавал кайзер Франц втори, където цяло крило от придворната библиотека е било оранжерия с папагали и малки маймунки.
Директорът на "Кабинетът на природата", Карл фон Шрайберс, е предоставял на кайзер Фердинанд първи, един път седмично рисунки на животни, които са били специално приготвяни за неговото обучение на престолонаследник. Част от тези акварели, които са били почти 10 000 на брой, са изложени в помпозната зала на националната библиотека и свидетелстват със своето прецизно и майсторско изпълнение за таланта на забравените придворни художници, като Леополд Щол и Едуард Гурк, които са посветили своето творчество на бозайниците, от Леополд Брунер са рисунките на препарирани птици и мекотели, акварелите на влечуги и риби са от Йозеф Ценер, Бернхард фон Шрьотер е рисувал паяците и насекомите, а Йозеф Ман е художникът на пеперудите.
Главната част на изложбата е посветена на Бразилската експедиция. Освен акварелите на ягуари, опосуми и змии, са представени още и карти на непознатата по това време страна, скици на маршрути и портрети на предводителите на тази експедиция.
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg