Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книга разкрива психологическите маркери на българската национална идентичност

Снимка: bg.wikipedia.org

При всяко положение националната идентичност е нещо много важно за всеки от нас, дори и да не я осъзнаваме.

Ние я усвояваме най-вече в семейството още като много малки деца. Според д-р Ясен Димитров това, че не я осъзнаваме, я прави още по-силна.

Ясен Димитров е психолог, има интереси в социалната психология, обществените процеси, работил в България специализирал в Австралия, от доста години се занимава с изследвания, едно от тях е точно върху националната идентичност.

Неотдавна изданието излезе на книжния пазар със заглавие "Какво ни прави българи: разкриване маркерите на българската идентичност".

Авторът се фокусира върху един макросоциален феномен, какъвто е националната идентичност, като изследва обхвата, границите и спецификата на психологичното ДНК на българина.

В текста се прави задълбочен анализ на различните елементи на идентичността и умело се използва теоретичната рамка на психоанализата, в частност психология на голямата група и забележителната концепция на Вамик Волкан.

“Положителните ни черти като българи са много, най-голямата от тях е силната способност да оцеляваме“, казва в “Нашият ден“ Ясен Димитров и допълва:

“Както нашето ДНК има маркери, така и народопсихологията ни има. Единият от тях е свързан с много силно  оцеляване. Двата маркера, които са хванати в изследването, са свързани с това какво се предава в умовете на децата. Първият се нарича “избрана групова травма“ – какво мислим, че най-силно ни е травмирало, откакто съществуваме като нация. Второто нещо са споделените поводи за гордост. При нас маркерът “травматичност“ е много по-силен.“

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15