Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Георгиев: Провеждането на предсрочни избори е неизбежно

Ивайло Динев: По-вероятно е да се отиде на нови избори, отколкото да се гласува кабинет

Съвет на управляващата коалиция
Снимка: БГНЕС

Политическата криза е факт. С тези думи президентът Румен Радев коментира за първи път напускането на "Има такъв народ" на четворната управляваща коалиция.

На свой ред Бюджетната комисия в парламента отхвърли актуализацията на държавния бюджет. С 11 гласа "за", осем "против" и три "въздържал се" – на партия "Има такъв народ", актуализацията на държавния бюджет не бе одобрена от ресорната комисия.

Можем ли да прогнозираме как ще завърши поредната криза в държавното управление?

“Въпросът в момента е дали ще има опит за съставяне на друго правителство в рамките на това Народно събрание, дали ще просъществува някакво определено време, но мисля, че провеждането на предсрочни избори е абсолютно неизбежно. Днес малко повече от вчера изглежда невъзможна идеята за правителство на малцинството“, казва в “Нашият ден“ журналистът Петко Георгиев и допълва:

След като ИТН очевидно нямат никакви шансове самостоятелно да се съставят правителство, или дори да водят някакви официални преговори за съставяне на такова, а пък го предлагат, това най-вероятно означава, че ще се върви към опит за съставяне на някакъв франкенщайнски кабинет.“

Как се справи правителството?

“От първия ден беше ясно, че ще е изключително сложно. Там влизат партии, които са събрани, в някакъв смисъл по принуда, обединени от това, че това беше единствената възможна алтернатива за съставяне на правителство, недоминирано от ГЕРБ и ДПС.

Трябва да се признае, че това правителство направи няколко неща, които имат шанс да останат като дългосрочен резултат в българската политика и и българската политическа история.

Първото, което ми идва наум, е изключително бързото намиране и реализиране на алтернатива на руския газ. Нещо, за което 30 години всички политически партии, които управляваха България, обясняваха, че е невъзможно.

Щеше да е хубаво да мине бюджетът, който е предложен, тъй като в него са заложени няколко неща, които са много важни за преодоляване на кризата, предизвикана от войната в Украйна“, посочва още той.

Провал или заплаха?

“Въпросът е, че едно правителство, което овладее цените и вдигне пенсиите с 20-30% има шанс да се задържи дълго и представлява сериозна заплаха. Свалянето му точно в този момент е превантивна мярка. Бяха засегнати доста икономически интереси директно от неговите действия. 

Бойко Рашков, председател на КПКОНПИ, това е пряка екзистенциална заплаха за хората, които седят зад политически партии като ГЕРБ, ИТН и ДПС.

Прекъсването на връзките с Русия също е заплаха“, твърди още Георгиев.

“Никой няма интерес от нови избори, освен един политически играч в момента в парламента, който е единственият победител от ситуацията, в която се намира – “Възраждане“.

Ивайло ДиневДвете партии, които в момента са в този сблъсък – ПП и ИТН – влязоха в парламента от антисистемен вот. При подобен сблъсък нито една от двете партии няма да спечели“, казва в “Нашият ден“ политологът Ивайло Динев.

Според него “и двете формации осъзнават, че са временни явления“ на българския политически терен, а от това следва, че са готови на всичко или нищо.

По-вероятно е да се отиде на нови избори, отколкото да се гласува кабинет. Какво може да се състави, никой не може да каже, може само да се гадае. По-благоприятно за българското население е да се продължи в този състав. 

Правителството

“Трябва да си дадем сметка, че това правителство дойде в най-тежкия момент за България от 1989 насам. Толкова препятствия не е имало нито едно управление. 

Първият държавен бюджет на правителство беше доста социално ориентиран.

Критиката ми към тази актуализация е, че пътеката, която беше поета в началото, към по-силно социално ориентирана икономическа политика, вдигане на нивата на заплатите и пенсиите, в момента това не се предвижда.

Говори се отново за оптимизация и реформиране на структури, а в същото време инфлацията не е спряла. Това означава, че се връщаме към консервативна фискална политика“, посочва още политологът.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12