Политическата криза е факт. С тези думи президентът Румен Радев коментира за първи път напускането на "Има такъв народ" на четворната управляваща коалиция.
На свой ред Бюджетната комисия в парламента отхвърли актуализацията на държавния бюджет. С 11 гласа "за", осем "против" и три "въздържал се" – на партия "Има такъв народ", актуализацията на държавния бюджет не бе одобрена от ресорната комисия.
Можем ли да прогнозираме как ще завърши поредната криза в държавното управление?
“Въпросът в момента е дали ще има опит за съставяне на друго правителство в рамките на това Народно събрание, дали ще просъществува някакво определено време, но мисля, че провеждането на предсрочни избори е абсолютно неизбежно. Днес малко повече от вчера изглежда невъзможна идеята за правителство на малцинството“, казва в “Нашият ден“ журналистът Петко Георгиев и допълва:
След като ИТН очевидно нямат никакви шансове самостоятелно да се съставят правителство, или дори да водят някакви официални преговори за съставяне на такова, а пък го предлагат, това най-вероятно означава, че ще се върви към опит за съставяне на някакъв франкенщайнски кабинет.“
Как се справи правителството?
“От първия ден беше ясно, че ще е изключително сложно. Там влизат партии, които са събрани, в някакъв смисъл по принуда, обединени от това, че това беше единствената възможна алтернатива за съставяне на правителство, недоминирано от ГЕРБ и ДПС.
Трябва да се признае, че това правителство направи няколко неща, които имат шанс да останат като дългосрочен резултат в българската политика и и българската политическа история.
Първото, което ми идва наум, е изключително бързото намиране и реализиране на алтернатива на руския газ. Нещо, за което 30 години всички политически партии, които управляваха България, обясняваха, че е невъзможно.
Щеше да е хубаво да мине бюджетът, който е предложен, тъй като в него са заложени няколко неща, които са много важни за преодоляване на кризата, предизвикана от войната в Украйна“, посочва още той.
Провал или заплаха?
“Въпросът е, че едно правителство, което овладее цените и вдигне пенсиите с 20-30% има шанс да се задържи дълго и представлява сериозна заплаха. Свалянето му точно в този момент е превантивна мярка. Бяха засегнати доста икономически интереси директно от неговите действия.
Бойко Рашков, председател на КПКОНПИ, това е пряка екзистенциална заплаха за хората, които седят зад политически партии като ГЕРБ, ИТН и ДПС.
Прекъсването на връзките с Русия също е заплаха“, твърди още Георгиев.
“Никой няма интерес от нови избори, освен един политически играч в момента в парламента, който е единственият победител от ситуацията, в която се намира – “Възраждане“.
Двете партии, които в момента са в този сблъсък – ПП и ИТН – влязоха в парламента от антисистемен вот. При подобен сблъсък нито една от двете партии няма да спечели“, казва в “Нашият ден“ политологът Ивайло Динев.
Според него “и двете формации осъзнават, че са временни явления“ на българския политически терен, а от това следва, че са готови на всичко или нищо.
По-вероятно е да се отиде на нови избори, отколкото да се гласува кабинет. Какво може да се състави, никой не може да каже, може само да се гадае. По-благоприятно за българското население е да се продължи в този състав.
Правителството
“Трябва да си дадем сметка, че това правителство дойде в най-тежкия момент за България от 1989 насам. Толкова препятствия не е имало нито едно управление.
Първият държавен бюджет на правителство беше доста социално ориентиран.
Критиката ми към тази актуализация е, че пътеката, която беше поета в началото, към по-силно социално ориентирана икономическа политика, вдигане на нивата на заплатите и пенсиите, в момента това не се предвижда.
Говори се отново за оптимизация и реформиране на структури, а в същото време инфлацията не е спряла. Това означава, че се връщаме към консервативна фискална политика“, посочва още политологът.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..
Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен". Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..
На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...
В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..
Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg