Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национален комитет "Св. Иван Рилски" кани на безплатен концерт в памет на Петър Димков

Снимка: petardimkov.com

Национален комитет "Свети Иван Рилски" ви кани на 26 юни на благотворителен концерт по повод 135-годишнина от рождението на Петър Димков: "Целебните методи по българските земи".

Концертът е от 19 часа в Театралния салон на НАТФИЗ, с участието на театралните групи "Идея Вита"- София и "Чародейка"- Плевен, които ще представят спектакъла "Духът лекува". Ще бъдат показани части от документалните филми: "Срещи с Петър Димков" на Михаил Венков и "Лечителят" на Стилиян Иванов.

Председателят на Национален комитет "Свети Иван Рилски" Христина Бързанова е основен организатор на събитието. Тя споделя:

Христина Бързанова
"Петър Димков е впечатляваща фигура, той не е само лечител и родоначалник на ирисовата диагностика в България, той е философ, будител, продължител на делото на свети Иван Рилски. Истински безсребърник, Димков никога не е взимал пари за лечение от никого. По време на социалистическия режим е бил арестуван от милицията по време на социалистическия режим, дори е държан в карцер, няма медицинско образование , съответно няма и разрешение да лекува. От по-тежка съдба го спасява фактът, че сред пациентите му са Людмила Живкова, Леонид Брежнев и други високопоставени по онова време. Интересът към билколечението у Димков възниква от ранна детска възраст – и майка му е баба му са били народни лечителки.

Според Петър Димков човекът е единство между дух, душа и тяло. Когато има нарушение между това единство, първо се разболява духът, след това душата. Физическото тяло се разболява последно.

Концертът е безплатен, но е и благотворителен – всеки може да подпомогне преиздаването на книгата на Петър Димков с оригиналното заглавие "Новият човек – творец на съдбата си" , която след промените е излизала само веднъж под името "Хигиена и лекуване на човешката душа" и отдавна е библиографска рядкост . Това е книга, която Димков пише над 25 години, в нея е цялата философията на неговото лечение."

Друга книга, която Националният комитет "Св. Иван Рилски" възнамерява да издаде е "Петър Димков – моят баща" с автор художничката Лили Димкова – дъщерята на Петър Димков. Изданието е отдавна е изчерпано.

Петър Димков приема лечението на всеки болен като проблем на цялото му семейство, а не само като личен проблем на конкретния човек и вярва, че няма нелечима болест.


Основният постулат на Петър Димков е:
"Най-великата сила е мисълта. Каквото и когато да мислим, ние съграждаме от невидимата материя нещо, което привлича към себе си сили, да ни помагат или да ни вредят, според характера на нашите мисли. Затова първата крачка е да управляваме мислите си чрез своя разсъдък. А втората крачка изисква от нас да развием у себе си навик за оптимистична мисъл. Няма лекар, който да премахне болестите на тялото и душата така, като ги премахва радостната мисъл".

Снимки: petardimkov.com, Ася Чанева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За скандалната пиеса на Иван Теофилов – 60 години по-късно

Скандалната навремето пиеса на Иван Теофилов "Поетът и планината" (1963) излиза за първи път като текст 60 години по-късно, като в книгата освен пиесата е отразена и нейната история.  Публикувани са отзиви, рецензии и цялата съпътстваща разгромяваща театралнокритическа рецепция, както и спомени на създателите на спектакъла с режисьор Леон Даниел...

публикувано на 25.04.24 в 17:55

Серия от лекции за тялото в киното с водещ Николай Колев

Движенческата лаборатория "Ход" е пространство, ръководено от Цвета Дойчева. В нея се провеждат работилници, посветени на танца и движението. Сега там тече цикъл лекции на Николай Колев, които преминават по-скоро като разговори на тема "Тялото в киното".  "Еросът и порастването – филми с инициация" беше темата на първата лекция. Сега предстои втората..

публикувано на 25.04.24 в 17:29

Офорти на варненски ученици по рисунки на Владимир Димитров-Майстора

Как изглеждат рисунки на Владимир Димитров-Майстора през очите на ученици от специалност "Изящни изкуства" в Националното училище по изкуства "Добри Христов" в град Варна? За това разказват художникът Георги Кенаров и неговите ученици – Виктория Стоянова, Клементина Савова и Мария Бузева. В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" в..

публикувано на 25.04.24 в 17:15

Весела Ножарова: Българският артпазар все още не е регулиран

В сянката на пандемията един лозунг започна да се издига сред хората – "Купувайте изкуство от живи художници, на класиците пари не им трябват". Тази фраза, която бързо придоби популярност, отразява желанието на обществото да подкрепи съвременните творци, да им осигури възможност за развитие и признание. Но как да разпознаем съвременен талант, който..

обновено на 25.04.24 в 12:50

Резервно око: един различен поглед към реалността

Художникът Радослав Мъглов представя новите си творби в изложбата "Резервно око" в столичната галерия "Аросита". Кураторът Викенти Комитски споделя за експозицията: "В тази изложба на Радослав Мъглов, под формата на серия от непоказвани рисунки, се ангажира с една история за деконструкция на образа като такъв. Рисунките, с четка и..

публикувано на 25.04.24 в 07:53