Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите професионални стандарти за организаторите на концерти в България

Милен Митев: Заедно можем да направим бранша по-конкурентоспособен

Снимка: Ани Петрова

Конференция на тема: "Устойчивост и развитие на концертния бизнес в България" се проведе в НДК по инициатива на представителите на промоутърската организация "Сцена музика", в партньорство с "Музикаутор", Министерството на културата и Българското национално радио, като обществена медия и културна институция.

Дискусията постави фокус върху предизвикателствата пред организаторите на музикални събития, начините за справяне с тях, както и принципите за бъдещото развитие на сектора. Беше приет и нов Етичен кодекс, към който се присъединява и БНР чрез сключения договор за сътрудничество между обществената медия и "Сцена музика".

За професионалните взаимоотношения, които определя този документ – Мартин Стоянов, председател на сдружение "Сцена музика", Бойко Гюров, председател на работната група към сдружението, и генералният директор на БНР Милен Митев, който беше и модератор на събитието, дискутират в предаването "Нашият ден":

Мартин Стоянов и Бойко Гюров от сдружение "Сцена музика" определят вече като факт, че част от промоутърите изчезнаха от пазара (фалираха) заради пандемията през последните 2 години. Но пък се появяват и нови, което още повече налага организирането на тази конференция и установяване на ясни морално-етични правила.

По думите им важен акцент е и намирането на правилната формула на взаимодействие между държавата, организаторите на концерти (в т.ч. общините), залите, продавачите на билети, фирмите за охрана и всички, които имат съществена роля за реализирането на събития с музика. Устойчивото и успешно развитие на концертния бизнес е предпоставка за създаването на качествен продукт, който организаторите на концерти да предоставят на публиката, както и за изграждането на позитивен имидж на България като културна дестинация.

"Чакахме да отмине вълната на пандемията и така да структурираме нещата, че да поканим всички заинтересовани страни по важните за сектора въпроса", коментира Мартин Стоянов. – "Участник в конференцията беше и един от директорите на Комисията за защита на потребителите г-н Асен Игнатов, който ясно даде сигнал – "Работете чисто, за да ви е чист бизнесът напред".

"Много от ангажиментите на оркестрите на БНР през тези две години отпаднаха, а за един музикант няма по-лошо от това да загуби контакта си с публиката. Добрата новина е, че Радиото успя да запази своите състави в това трудно време. Въпреки липсата на ангажименти те продължиха и са част от семейството на БНР“, каза генералният директор на БНР Милен Митев.

"Всяка криза, ако подходим умно към нея, може да бъде и възможност. Като модератор на конференцията, аз видях една голяма надежда в участващите, че заедно можем да направим този бранш по-конкурентоспособен. Ако това се случи при ясни правила и се спазват етичните принципи, музикалните събития наистина ще бъдат запомнящо се преживяване за всички, най-вече за публиката, и тя ще става все по-голяма и по-голяма", каза още Милен Митев.


Чуйте цялата дискусия в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05