Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ролята на културната дипломация

Държавният културен институт и БНР – партньори в областта на културата

Снежана Йовева-Димитрова: Това е пътят – с партньорство в една посока

Снимка: Кристина Костова

Сътрудничеството между БНР и Държавния културен институт към министъра на външните работи е отдавна, а сега връзката става все по-близка. На 12 юли Националното радио и Държавният културен институт формализираха своето сътрудничество в един договор. 

Миналата година Държавният културен институт към министъра на външните работи беше приет за пълноправен член на европейската мрежа на културните институти EUNIC (European Union National Institutes for Culture).

За предстоящото стратегическо медийно партньорство в областта на културата, разказва в "Артефир" Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи:

"Партньорството ни с БНР е изключително важно, защото то ще даде възможност за популяризиране на нашата дейност и това е естествен ход от годишната ни програма, в която бяхме заложили да разширим нашето взаимодействие. Уверени сме, че не само текущите проекти, но и такива, които са с по-широк мащаб (национален и международен) ще могат да достигат до вашите слушатели, защото реализираме важни международни проекти."

Генералният директор на БНР Милен Митев заяви:

"БНР, като обществена медия, от една страна, има задачата да подкрепя българската култура и изкуство, а от друга, има ангажименти към нашите сънародници в чужбина. И двете неща могат да бъдат изпълнени чрез това партньорство, чрез програмите на Националното радио и присъствието ни в дигиталното пространство, чрез нашите интернет страници, чрез новите ни медийни продукти. Ситуацията, в която работим, с ограничен финансов ресурс, партньорствата ни с другите институции са още по-важни."

БНР ще си партнира с Държавния институт, като подкрепя техните инициативи и реализираме съвместни инициативи с тяхна помощ, да достигаме до общностите ни в чужбина. БНР ще се опита чрез своите програми – чрез журналистите, чрез културните специалисти да направи нещо повече. Как ще помогне за това Държавният културен институт, обяснява Снежана Йовева-Димитрова:

"Държавният културен институт към министъра на външните работи е структура в полза и помощ на българските дипломатически мисии по света и в този смисъл нашите продукти са насочени не единствено и само към нашите сънародници по света, но и към чуждестранната аудитория. Уверена съм, че културните продукти – дали става въпрос за виртуални изложби или филмови презентации, които с наша подкрепа предлагаме на дипломатическите ни мисии да участват в различни европейски и международни филмови фестивали, тези хубави новини ще достигат и до вашите слушатели през чуждоезичните страници на БНР, което е изключителна възможност за нас."

Снежана Йовева-Димитрова даде за пример предстоящия важен проект "Дипломация и изкуство" II част по повод Деня на българската дипломация (19 юли) в Сараево и подчерта, че "когато заедно, с партньори и съмишленици, вървим в посока да популяризираме българските култура, традиции и наследство, имаме резултати и успехи". 

Директорът на Държавния културен институт към министъра на външните работи изрази своето очакване за ползотворно взаимодействие от страна на екипа на БНР във връзка с проекта с Дипломатическия институт в Норвегия, подкрепен от Норвежкия фонд, посветен на стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на европейското наследство.

Снежана Йовева-Димитрова коментира и предстоящата българо-швейцарска изложба "Видимо и невидимо", която се открива в галерия "Мисията" на 14 юли. Тя сподели и други планове, съвместно с БНР, за изложби и за виртуални музикални поздрави, като даде примери и за предишни, и за предстоящи успешни прояви. 

Директорът на Държавния културен институт обобщи: "Културата и изкуството са онзи пристан, който може да ни избави от сивата битност и лошите помисли. В нашите дейности се опитваме да бъдем позитивни. Имаме широка международна дейност, а от 1 година сме членове на Европейската мрежа на културните институти EUNIC. Това е пътят – с партньорство в една посока."

Чуйте целия разговор със Снежана Йовева-Димитрова в звуковия файл.

Снимки – Кристина Костова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изповедта на възрастен мъж във филма "И това е за тази Коледа"

В програмата на   тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..

публикувано на 29.11.24 в 16:51

Пътни съвети за домошари

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..

публикувано на 29.11.24 в 16:30
Христо Мухтанов

Христо Мухтанов и полюсът на живота

Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..

публикувано на 29.11.24 в 15:50

Мистериите на нашето съвремие, побрани в книга

Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..

публикувано на 29.11.24 в 14:00

Орлин Атанасов с нова изложба асамблажи

В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време".  Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...

публикувано на 29.11.24 в 12:16