Сътрудничеството между БНР и Държавния културен институт към министъра на външните работи е отдавна, а сега връзката става все по-близка. На 12 юли Националното радио и Държавният културен институт формализираха своето сътрудничество в един договор.
Миналата година Държавният културен институт към министъра на външните работи беше приет за пълноправен член на европейската мрежа на културните институти EUNIC (European Union National Institutes for Culture).
За предстоящото стратегическо медийно партньорство в областта на културата, разказва в "Артефир" Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи:
"Партньорството ни с БНР е изключително важно, защото то ще даде възможност за популяризиране на нашата дейност и това е естествен ход от годишната ни програма, в която бяхме заложили да разширим нашето взаимодействие. Уверени сме, че не само текущите проекти, но и такива, които са с по-широк мащаб (национален и международен) ще могат да достигат до вашите слушатели, защото реализираме важни международни проекти."
Генералният директор на БНР Милен Митев заяви:
"БНР, като обществена медия, от една страна, има задачата да подкрепя българската култура и изкуство, а от друга, има ангажименти към нашите сънародници в чужбина. И двете неща могат да бъдат изпълнени чрез това партньорство, чрез програмите на Националното радио и присъствието ни в дигиталното пространство, чрез нашите интернет страници, чрез новите ни медийни продукти. Ситуацията, в която работим, с ограничен финансов ресурс, партньорствата ни с другите институции са още по-важни."
БНР ще си партнира с Държавния институт, като подкрепя техните инициативи и реализираме съвместни инициативи с тяхна помощ, да достигаме до общностите ни в чужбина. БНР ще се опита чрез своите програми – чрез журналистите, чрез културните специалисти да направи нещо повече. Как ще помогне за това Държавният културен институт, обяснява Снежана Йовева-Димитрова:
"Държавният културен институт към министъра на външните работи е структура в полза и помощ на българските дипломатически мисии по света и в този смисъл нашите продукти са насочени не единствено и само към нашите сънародници по света, но и към чуждестранната аудитория. Уверена съм, че културните продукти – дали става въпрос за виртуални изложби или филмови презентации, които с наша подкрепа предлагаме на дипломатическите ни мисии да участват в различни европейски и международни филмови фестивали, тези хубави новини ще достигат и до вашите слушатели през чуждоезичните страници на БНР, което е изключителна възможност за нас."
Снежана Йовева-Димитрова даде за пример предстоящия важен проект "Дипломация и изкуство" II част по повод Деня на българската дипломация (19 юли) в Сараево и подчерта, че "когато заедно, с партньори и съмишленици, вървим в посока да популяризираме българските култура, традиции и наследство, имаме резултати и успехи".
Директорът на Държавния културен институт към министъра на външните работи изрази своето очакване за ползотворно взаимодействие от страна на екипа на БНР във връзка с проекта с Дипломатическия институт в Норвегия, подкрепен от Норвежкия фонд, посветен на стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на европейското наследство.
Снежана Йовева-Димитрова коментира и предстоящата българо-швейцарска изложба "Видимо и невидимо", която се открива в галерия "Мисията" на 14 юли. Тя сподели и други планове, съвместно с БНР, за изложби и за виртуални музикални поздрави, като даде примери и за предишни, и за предстоящи успешни прояви.
Директорът на Държавния културен институт обобщи: "Културата и изкуството са онзи пристан, който може да ни избави от сивата битност и лошите помисли. В нашите дейности се опитваме да бъдем позитивни. Имаме широка международна дейност, а от 1 година сме членове на Европейската мрежа на културните институти EUNIC. Това е пътят – с партньорство в една посока."
Чуйте целия разговор със Снежана Йовева-Димитрова в звуковия файл.
Австралийската актриса и театрален режисьор Кейт Бланшет е включена в списъка на сп. Time със стоте най-влиятелни хора в света и в списъка на сп. Forbes с най-успешните актриси, а също така е почетена със звезда на Холивудската Алея на славата. Омъжена е за драматурга Андрю Ъптън, с който стават родители на три момчета, а след това..
Тази вечер в 18:00 часа в Културен център "Морско казино" в Бургас ще бъде открита изложбата на писателя и художника Стоян Динков. Експозицията, вдъхновена от наивистичното изкуство, ще предложи на посетителите искрена и емоционална гледна точка върху света на художника. Изложбата ще може да бъде разгледана до 16 февруари , а входът е..
Тя е майка на трима тийнейджъри. Обича природата – от планината до морето, и е свързана целогодишно с нея. Била е модел с кариера извън България. Огромната ѝ сила е в защитата на кауза, в която вярва. Площадите дори в най-студеното време не са препятствие за нея. Музиката също е важна част от нея, половинка е на музиканта Васил Гюров, тъй че на..
Черната комедия "Балконът" е сценична версия на пиесата "Загадъчен мъж" на Олег Ерньов. Адаптацията и режисурата е на Стефан Сърчаджиев-младши, музиката е дело Алекс Костов, а сценографията – на Мартин Лозев. Балконът в панелен блок се руши. Главният герой подава сигнали към общината, но не получава отговор. Животът му също не върви. Търси изход..
Представление за любовта, самотата и за човека – този от преди и съвременния. Нишка във времето, която не променя своя ход и всички се интересуваме от едни и същи неща. Освен своята актуалност, успеха на представлението "Записките на един луд" се дължи на комуникацията с публиката. Актьора Георги Гоцин казва, че тя е от голямо значение и много често в..
В епизод 575 "Трамвай по желание" прави дълбок поклон пред една от най-значимите фигури на българската популярна музика. Легендата за краля на..
Античният керамичен център край Павликени е едно от значимите археологически открития в България. Историята на неговото разкриване започва през 1971..
Ако попаднете на белгийски битак, наречен брокант, ще забележите как ловците на антики най-внимателно ровичкат сред купищата ленени покривки и ръчно..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg