Президентът Румен Радев проведжда нов кръг консултации с парламентарните формации, преди да връчи третия и последен мандат за съставяне на правителство в 47-ото Народно събрание. В четвъртък партия ГЕРБ върна втория мандат веднага след като го получи.
Какви са политически възможните след поредната седмица на политическа криза у нас – коментар в "Нашият ден" прави социологът Боряна Димитрова:
"От всички изявления на парламентарните групи през изминалите дни се вижда едно много високо равнище на диалогичност, на желание да се направи всичко възможно да се състави правителство. В никакъв случай не е този рязък тон, но който бяхме свидетели през последните дни от управлението на досегашната коалиция. В някаква степен е парадоксално, че докато коалицията беше все още здрава и цяла, наблюдавахме много по-високо равнище на вътрешна конфронтация. В момента, в който страната е изправена пред алтернативата предсрочни избори, виждаме един доста по-диалогичен тон. Дали той ще доведе до ново правителство или не, остава да гадаем.
На всеки прави впечатление контраста между тона преди месец и сега. Аз свързвам тази показна диалогичност с висящите предсрочни избори. Известно е от изследванията на общественото мнение – и тези на "Алфа рисърч", и на колегите, че обществото е доста поляризирано. Общо взето, малко повече от половината предпочитат да имаме правителство и да не се стига до предсрочни избори след трикратното явяване пред урните миналата година. Малко по-малко от половината смятат пък, че изходът е предсрочни избори. Но всички са в голяма степен загрижени – за икономическото състояние на страната, за продължаващата ситуация с войната в Украйна, за енергоизточниците, инфлацията... Все спешни за решаване проблеми, които по никакъв начин не предполагат увеличаването на конфронтациите между партиите.
Моят личен анализ показва, че самите партии си дават сметка за тези настроения в обществото и не биха искали да бъдат обвинени, в една евентуална предизборна кампания, че те са виновни – и са довели страната до предсрочни избори. Никой не иска върху него да падне тежестта, че е вкарал страната в един цикъл (не дай боже, спирала) на избори. Партиите искат да убедят обществото, че не са те тези, които са ескалирани ситуацията.
Нормално е в едно демократично общество да има разлика между политиките и програмите на партиите, затова и хората гласуват за различни политически субекти, но има и безвъпросни приоритети, около които се очаква обединение, за да може да се извършат реформи.
На днешните консултации при президента ще отидат всички политически сили, за разлика от предишния път, когато БСП и "Продължаваме промяната" не отидоха. Всички си дават сметка за сериозността на ситуацията – тежката поредица от кризи. Смятам, че президентът също няма да бави връчването на мандата, въпреки че Конституцията не ме определя точен срок.
Нека да кажем, че има някакъв, аз го определям 10% шанс да се състави правителство в този парламент. Струва ми се малък този шанс, но го има. Трудно ми е да прогнозирам при кого би отишъл третият мандат, защото трябва да видим логиката на президента. Според мен има две различни политически логики. Най-вероятно ми се струва това да бъде или БСП, или Демократична България. Две са логиките – или максимално близо до неговите позиции, или желанието да покаже един мост между различните политически течения. Ще видим коя политическа логика ще надделее в решението на президента."
По отношение на т.нар. "политически модел на експертните съвети" – Боряна Димитрова смята, че Христо Иванов е дал такава заявка с термина "технократско правителство". "Логиката е, че политическите лидери, между които прехвърчаха най-остри искри, е добре да отстъпят крачка назад (става дума за всички евентуални участници в бъдещо управление), а напред да излязат по-експертни фигури, което да успокои ситуацията в обществото и да не води до тази остра конфронтация. Би ли могла да бъде успешна тази формула? Според мен може да се очаква в някаква степен да работи. Но, честно казано обаче, ми се струва вече твърде късно за лансирането на подобен проект, предвид отношенията, които се изградиха. Защото в политиката някои неща стават навреме или никога."
Повече за възможностите за технократско правителство – чуйте повече подробности от звуковия файл.
В предаването "Време за наука" гостува доц. Боряна Ангелова-Игова , която споделя своите впечатления и анализи за настоящото състояние на спорта в България. Тя изразява оптимизъм, като отбелязва, че изминалата година е била изключително успешна от спортна гледна точка. Карлос Насар: Чакат ме нови предизвикателства, изтощен съм от емоции..
Децата и техните права често остават на заден план, когато става въпрос за климатичната криза. Според Иван Куцаров от мрежата за гражданско действие "БлуЛинк", именно този аспект е във фокуса на новия проект "Околна среда, права и деца". В интервю за предаването "Време за наука" той обяснява как климатичните проблеми и правата на децата са тясно..
В навечерието на коледните и новогодишни празници в предаването "Нашият ден" гостува заместник-кметът по финанси на София Иван Василев. В рамките на разговора се обсъждат постигнатото през изминалата година, нерешените проблеми и предстоящите задачи за 2025 г. "Работата за София е привилегия", казва Василев и изразява своята мотивация да..
В рубриката "Темата на деня" дискутирахме развитието на партньорството на България с Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) през изминаващата година и какво предстои в следващите етапи от сътрудничеството ни. Специален гост в студиото беше Мануела Несъл , директор на ЕБВР за България, която разкри ключови данни, проекти и..
Неотдавна Китайският културен институт в София бе домакин на изключително интересно събитие, събрало представители на културната общност, дипломати, общественици и всички, които проявяват интерес към българо-китайския културен и бизнес обмен. Поводът бе представянето на книгата „Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот“...
На 20 декември от 19.00 часа Симфоничният оркестър на Българското национално радио отново предлага на почитателите на високото изкуство програма, която..
Обичам пица, харесвам италианския футбол, обожавам Венеция и Таормина; встрастен съм в мелодиката на Нино Рота и маестро Мориконе, имам лични истории със..
Животът е движение от въпрос към отговор и… отново към въпрос. Може би затова, когато зрителите потърсят " Отговор на всички въпроси " в едноименния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg