В разгара на лятото, на прага на заслужената и дългоочаквана ваканция, в студиото на "Предаване без име" посрещаме не един, а цели двама специални гости, при това, както се казва, "в комплект". Това са очарователните и талантливи възпитанички на проф. Борислава Танева – Александра Дичева и Мила Михова, обединени под името клавирно дуо "Атмосфери".
Срещата с тях е като глътка чист кислород – те носят цялата свежест и очарование на младостта и в същото време са впечатляващо скромни и непосредствени. Заедно са от 2017-а година, имат редица награди и прояви и вече са успели да си извоюват завиден авторитет в професионалните музикални среди и сред слушателите. А първият им самостоятелен рецитал, състоял се на 22 юни т.г. в рамките на фестивала "Софийски музикални седмици" буквално взриви публиката в камерна зала "България". Органичност, вътрешно единство и завладяващо вдъхновение и устрем – това са само част от безспорните качества на дуото, които будят възхищение и за кратко време ги превърнаха в любим на мнозина камерен ансамбъл.
Всъщност, Александра и Мила са нещо много повече от клавирно дуо – извън сцената те са и колежки, приятелки, почти сестри, както на шега се наричат. Имат много планове и мечти, но в момента са се зарекли да почиват и да "презаредят батериите", за да могат с нови сили да се впуснат в наситения с планове и проекти нов концертен сезон.
Кои са Мила Михова и Александра Дичева, как са започнали да свирят на пиано и как съдбата ги е свързала в едно цяло – за всичко това ще научите от разговора ми с двете музикантки тази събота, 23 юли, от 11 часа. Ще звучат и техни изпълнения – документални записи от рецитала им, състоял се на 22 юни т.г. в рамките на фестивала "Софийски музикални седмици".
Част от интервюто можете да чуете в звуковия файл.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg