Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клон, вейка, гранка, чеп

Снимка: Pixabay

Става въпрос за разнообразието от диалектни думи с общо значение "клон". Те са сред онези присъстващи във всички човешки езици наименования за жизненоважни обекти, въз основа на които се изготвят лингвистични карти. Логично думите за клон са сред основните в Европейския лингвистичен атлас. За съжаление, когато е осъществяван този огромен и важен интернационален проект, в него по напълно извънезикови причини не участва българска комисия.

Това оставя обширни "бели петна" върху българската езикова територия, която, както е известно, надхвърля очертанията на днешната ни политическа карта. Липсата на детайлна карта на изключително разнообразните български диалекти води и до неточности при изясняването на произхода на думите, влиянията между езиците, етническата принадлежност на населението.

Тази празнота се опитват да попълнят учени от Секцията по българска диалектология и лингвистична география на Института за български език при БАН. В предаването "За думите" доц. Илияна Гаравалова представя истинската картина на българското диалектно разнообразие в неговата автентичност чрез наименованията за клон, тяхната мотивация и разпространение във и извън пределите на съвременната ни държава.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50

Как да запаметяваме информация лесно?

Рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" насочва слушателското вниманието към нещо любопитно – мнемониката . Понятието се отнася към разнообразните техники за запаметяване на информация – за тях разказва Емилия Сотирова от психологичен център SOVA. Често в ежедневието човек изпитва затруднения да запомня факти, числа, имена..

публикувано на 12.07.24 в 09:21
Маршал Петен и първото правителство на режима на Виши през юли 1940 г.

Под сянката на Виши

На 10 юли 1940 г. във Франция е установен режимът на Виши – марионетното на нацистка Германия правителство на маршал Петен, което влиза в колаборация с окупаторите след разгрома на френската армия (въпреки надеждите, които е вдъхвала линията "Мажино"). За около 5 години страната се оказва под немски ботуш, който факт дълго време определя..

публикувано на 10.07.24 в 17:35
Д-р Пламен Димитров

Попитай психолога: За целувката и психичното здраве

В международния ден на целувката слушателите на "Семейно радио" се срещнаха с въпроси и отговори в първото издание на рубриката "Попитай психолога". Д-р Пламен Димитров анализира ключови аспекти в контекста на целувката и психичното здраве и подкрепи ефирната консултация с конкретни казуси – чуйте в звуковия файл.

публикувано на 10.07.24 в 10:15