Научна фантастика, виртуална реалност, гейминг дизайн, опазване на културното наследство – това са сред основните теми на панелите на шестото издание на Международната лятна академия "Summer Scriptwriting Base". Академията се провежда в родопското село Долен и ще продължи до 30 юли. Темата на изданието тази година е "Паралелни реалности", като специално за събитието от цял свят пристигат международно признати специалисти в сферата на игровия дизайн, сценичните изкуства, виртуалната реалност, сценарийното писане. Сред тях са Каспар Шелбред – инструктор, режисьор и изпълнител, специализирал актьорско майсторство, импровизация и клоунада, Алесандро Джованучи, който е музиколог, преподавател и дизайнер на игри, който активно работи в сферата на ролеви игри на живо и е автор на някои от най-популярните игри в Европа през последните години.
С фокус в програмата е доктор Джонатан Барбара от Тринити Колидж в Дъблин, неговият панел ще постави фокус върху интерактивните разкази и нематериалното културно наследство. Сред менторите на академията са артистът Мирко Стойкович и Нина Лунд Вестердал (Дания), която твори в областта на урбанистичната практика и игралните изкуства, разказва Димитър Узунов, част от "Arte Urbana Collectif" и създател и ръководител на "Summer Scriptwriting Base":
"Действително фентъзито и научната фантастика са едни от най-популярните жанрове и затова сме фокусирали цялата академия върху тях тази година. Каспър Шелберд води едни сутрешни сесии – отваря креативните пътища на всеки от участниците. Той за пети път участва в Академията, много е важно да се премине през такъв физически тренинг. Алесандро води уъркшоп по дизайн на наративи за ролеви игри. Сред перспективите на Академията са докарвайки всички тези известни имена в Европа, 24 участници, повече от една трета са от чужбина, има и от САЩ, искаме те да направят контакт с българските участници, за да може тези съвременни начини на предаване и разказване на истории да достигнат до нашите хора и да ги владеем и ние.“
Темата "Паралелни реалности" кореспондира с факта, че 7 от 10 от най-касовите филми на всички времена принадлежат към жанровете научна фантастика и фентъзи. Научната фантастика и фентъзито са изключително популярни, защото са забавни и предлагат на зрителя магическо преживяване, помагат за развитието на въображението ни и ни позволят да зададем най-могъщия въпрос: "Ами ако?". Легендарният автор Артър Кларк нарича научната фантастика "единственото естествено лекарство, развиващо съзнанието ни", а популярният историк Ювал Харари смята, че това е най-важният артистичен жанр днес", споделят още от "Arte Urbana Collectif".
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg