Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Годината на нашата любов" – съчетание на исторически факти и фикция

Ваня Георгиева и Ангелина Грозева
Снимка: Светлана Тарашоева

Романът "Годината на нашата любов“ на една от най-влиятелните италиански авторки – Катерина Бонвичини, е една необикновена история за приятелство и любов. Този богат, вдъхновяващ роман проследява историята на съвременна Италия, от 1975 до 2013 година, през съдбата на двама души от различни обществени прослойки. Това са героите – Валерио и Оливия, които израстат заедно в разкошната вила на семейство Морганти в Болония, стават неразделни приятели, въпреки че идват от много различни светове: Оливия, дъщерята на Морганти, е наследница на голямо индустриално богатство, докато Валерио е син на техните градинар и камериерка. Встрани от опасностите, бушуващи в нестабилната Италия през 70-те години на миналия век, двамата споделят първата си невинна целувка на пет години, което предвещава началото на дълга връзка, продължила десетилетия, споделя преводачката на книгата – Ваня Георгиева:


"Съдбите на героите се преплитат, защото първоначално живеят под един и същи покрив, но после пътищата им се разделят. На фона на един период, богат на исторически и политически събития, се развива и тази история. Героите са подбрани много сполучливо. Италия преживява големи трагедии в тези периоди. Това са едни така наречени "оловни години", защото Италия преживява големи трагедии, загиват много хора. Най-големият атентат е в Болоня. 

Двамата герои произхождат от две коренно различни семейства, но въпреки всичко тези две деца си играят заедно и тяхната детска привързаност, се превръща в една много чиста и истинска любов като чувство, но за съжаление тя е невъзможна, както повечето ни познати любовни истории. Дават си първата целувка на 5 години, но малко след това си дават и първото "сбогом". Преживяват много тежко раздялата си. Повратна година е 2011 година, когато семейството на Оливия преживява трагедия, семейството запада. Валерио се връща във вилата, в която е израснал, в друга роля, но изплуват всичките му спомени. Всичко му минава през главата. Започва да обича Оливия по нов начин, сякаш той осъзнава, че никога не може да бъде с нея, но винаги ще я обича."

Книгата "Годината на нашата любов" съчетава исторически факти и фикция. Романът проследява историята на съвременна Италия, от 1975 до 2013 година. Сюжетът е разделен на 5 части, които са хронологично подредени. Това е една история и за израстването – за успеха на едно момче от работническата класа до върховете на неговото развитие в бизнеса. Една фраза от финала на книгата гласи "Има периоди от живота на всеки човек, които не могат да бъдат заличени от съзнанието му. Точно тази година… точно тези месеци… точно тези места… вече знаеш, че ще ги носиш винаги в паметта си".

Катерина Бонвичини

Писателката Катерина Бонвичини е определяна като най-значимите автори на Италия, пише с  хумор, остроумие и  деликатност. Тя разделя времето си между Рим и Милано. Има диплома по модерна литература от университета в Болоня. За романа си L'equilibrio degli squali (2008) печели Premio Rapallo, Premio Fregene и Premio Frignano в Италия и Grand Prix de l'Héroïne Madame Figaro във Франция. Следват книгите Il sorriso lento (2010), "Годината на нашата любов" (2014), Tutte le donne di (2016) и Fancy Red (2018), които са преведени в няколко страни и я нареждат сред най-значимите съвременни автори в Италия.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Визуална музика за очите

В галерия "Сариева" в Пловдив се открива групова изложба с творби на Лъчезар Бояджиев, Цветомира Борисова, София Грънчарова, Правдолюб Иванов и Стефан Николаев.  Заглавието е "Музика за очите", каквото е името на емблематичната ранна творба на Лъчезар Бояджиев "Музика за очите (любими рок изпълнители)" от 1997 година, превърнала във визуални символи..

публикувано на 13.12.24 в 10:15

Коледният панаир на книгата: Магия за малки и големи читатели

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" говорихме за Коледния панаир на книгата и най-подходящите подаръци за най-малките читатели. Панаирът ще продължи до неделя, а специален гост беше Нуша Роянова от издателство "Дъбови листа", която представи някои от най-интересните заглавия за празничния сезон. "Веднага ще ви предложа едно..

публикувано на 13.12.24 в 09:51
Кадър от откриването

Издатели и литературни агенти от цяла Европа участваха в пъвия международен "фелоушип" у нас

Литературна агенция "София" беше организатор на първата у нас професионална програма и международен "фелоушип" с повече от 20 издатели и литературни агенти от цяла Европа. Срещата на представители на международния книгоиздателски бизнес се проведе рамките на Софийския международен панаир на книгата. Повече за програмата разказва в "Нашият..

публикувано на 13.12.24 в 09:49

Празнично издание на "Актьори срещу Поети"

Форматът  "Актьори срещу Поети" е замислен за еднократно представяне на "Малъксезон" на Театрална работилница "Сфумато". Оттогава са изминали 10 години и залата продължава да се пълни с млади и не толкова млади зрители и съучастници в магията. Това е един от най-успешните литературно-актьорски опити. Всеки път всичко е различно.  "Актьори срещу..

публикувано на 13.12.24 в 08:55
Изложба „Ядливи истории“ – Дневници на Правдолюб Иванов, Роузи Ейсор и Севда Семер, 2024, детайл

Храна и изкуство

Случи се така, че по време на бурните обсъждания на "Комедиант" (2019) на Маурицио Кателан – популярно известен като "бананът с тиксото" – продаден в Ню Йорк за 6 милиона и 240 хиляди долара, в галерия "Credo Bonum" в София бе представена изложба на съвременното изкуство, свързана с храна – "Ядливи истории". За своя "Комедиант" Маурицио Кателан..

публикувано на 13.12.24 в 08:05