Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българин извървя 1500-те километра на Японското Камино

10
Снимка: Борислав Илиев

Шикоко Хенро е японски духовен поклоннически маршрут, извървян за първи път преди повече от 12 века. Днес изминаването на неговите 1500 километра отнема около два месеца. Борислав Илиев ги е покорил за 55 дни и е претворил впечатленията си във фотоизложба.

Борислав Илиев
Традицията да даряваш е вкоренена в Страната на изгряващото слънце, според госта ми в Покана за пътуване, избродил като пилигрим поклонническия маршрут Шикоко Хенро, наричан японското Камино. По пътя си българинът е получавал плодове, чай, вода, възможност за преспиване, а един възрастен японец над 90 му е предложил 5000 йени. Боби не ги е приел, но е отговорил на жеста с българска бродерия и розово масло и дядото грейнал.


Борислав Илиев разказва за приключенията, усещанията и чувствата, развълнували го, докато е обикалял от храм на храм по маршрута Шикоку Хенро, обявен от Агенцията по културни въпроси за японско културно наследство. Въпреки това срещата с хората е най-ценният му спомен.

Японците успяват да превърнат в поучителна притча дори простичката история на един шаран. Затова в залата на галерията могат да се видях хартиени хвърчила във формата на риби, с които се отбелязва Денят на детето в Япония.


IT специалистът Борислав Илиев, който превръща отпуските си в поклоннически пътувания, отвежда посетителите на фотоизложбата си по своите стъпки с всички възможни начини – манекен, облечен като поклонник, японското Камино, упътвания.


Боби записа специално за слушателите на Покана за пътуване звъна на единствената Камбана на мира, подарена на личност, а не на държава или организация.

Повече чуйте в звуковия файл


Снимки и видео: Борислав Илиев

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещу пет евро риташ виртуално с Роналдо

Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е   рекордьор по отбелязани..

публикувано на 28.11.24 в 17:35

Домашното насилие: Никога не е за последен път!

На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..

публикувано на 28.11.24 в 15:30

"За думите" – 30 години за чудото на словото и българската реч

Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..

публикувано на 26.11.24 в 19:19

Нов медикамент ефективно предотвратява заразяването със СПИН

На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..

публикувано на 26.11.24 в 11:26

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05