"Трябва да се свири със сърце, иначе нищо не става", казва Иво Папазов - Ибряма. Седнал на метри от Амфитеатъра в стария Созопол, където репетицията за нечуваните истории на краля на кларинета предстоят да зазвучат пред публиката на "Аполония" 2022, той разказва за музиката, която ще живее в него, докато е жив.
На същата тази сцена Ибряма получи тазгодишната награда "Аполон Токсофорос" за принос в развитието на българската култура и представянето ѝ зад граница. Тя обаче не го интересува, важно му e уважението на хората. За него работи цял един 70-годишен живот.
Именно живота отпразнува новаторът на балканското инструментално свирене. Но не сам, а в компания, както повелява всеки празник – оркестър "Тракия", гласът на България Петя Панева и публиката, на която Ибряма посвещава всяка награда. А скоро го очаква най-голямата такава, макар още да не издава коя е точно тя.
Ибряма не се съобразява с нищо, само с музиката. Тя не го оставя на мира, а той все така иска да ѝ дава всичко, което може. За него тя трябва да се развива и да привлича хората, особено младите. В това той също е новатор. Музикантите му го следват, а той не спира да изненадва всички, най-вече себе си. Впуска се в неизвестното с кларинета си и оставя усещането му за музика да го води. Винаги всичко се решава в момента, в който стъпи на сцената, където е на друг свят. Там преценява публиката и музикалната история започва да се лее, точно като песен. Песен, изсвирена от Ибряма, която звучи като никоя друга.
Според виртуозния кларинетист за музиката няма граници, още по-малко за него самия. Той я обича и ѝ е отдал живота си, а публиката, която ѝ се наслаждава, обича него. Хорото, което се изви в края на концерта му на Празниците на изкуствата, и енергията, с която се заредиха хората, хванати за него, говорят за това по-красноречиво от всяка дума.
И все пак и думи трябват, поради тази причина в звуковия файл Иво Папазов казва защо няма нужда от награда, но я приема с чест. Отново заради публиката и в името на музиката. На фон звучи точно тя – музиката на Ибряма, която движи, зарежда и преобразява. Чуйте.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg