Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сперматозоиди от мишка оцеляха в космоса и заченаха здраво потомство

Снимка: Pixabay

Възможно ли е в среда на ниска гравитация, бомбардиране от високоенергетични частици, различен газов състав, радиация и пр. и пр. да се размножават животни в космоса? Ако искаме да виреем в космическото пространство, трябва да се научим и да се възпроизвеждаме там, което до момента ни убягва.

При скорошен експеримент здрави мишки се родиха след зачеване със сперма, съхранявана 6 години на Международната космическа станция (МКС), където увреждащата ДНК радиация е 100 пъти по-силна от тази на Земята.

Експериментът е проведен от японски учени. Част от пробите били върнати след 9 месеца, някои след година и 9 месеца, а последната проба след близо 6 години, най-дълго престоялата биологична проба на МКС.

Изследователите лиофилизирали сперма на мишка, техника, която позволила сперматозоидите да бъдат запазени при стайна температура повече от година.

Сперматозоидите били изстреляни към МКС през август 2013 г. и след като пристигнала, астронавтите ги съхранявали във фризер при минус 95 градуса по Целзий.

Подобни експерименти предполагат, че и човешка сперма може да се окаже устойчива в космоса и в случай на фатален катаклизъм на Земята да изиграе роля в потенциално заселване на космическа колония в една нова техно-биологична версия на Ноевия ковчег.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Етноклиентелизмът у нас и по света

Шеметно се завъртя обществено-политическия живот у нас през последните две-три седмици. И на какво ли не се нагледахме... Безсрамно подправяне на бюлетини, разменени просташки обиди и квалификации между политици... Разбира се, нагледахме се и на добре организирани протести, наречени спонтанни. Протестиращите носеха плакати на партията -организаторка,..

публикувано на 13.12.24 в 09:24
Национален парк „Шумава“, Чехия

За националния парк "Шумава" в Чехия или защо биоразнообразието е толкова важно

"Образованието по екология и биоразнообразие е ключово, за да може човек не само да се научи да познава по-добре света около себе си, но и да го цени и да го пази", казва Александър Маринов-Санчо. Той е преводач по професия, но еколог и орнитолог по душа и сега споделя своя опит като доброволец в лагера в националния парк "Шумава" в Република Чехия...

публикувано на 12.12.24 в 07:55

Чудото шоколад – Епизод две: Капризният шоколад – технологии, грешки и романтика

"Той е магия, той е мега микс от аромати, той е преживяване, той те завладява и си играе с нас, той е капризен..." Така определят "главния герой" на следващия разказ хората, които го докосват всеки ден и със страст обясняват за него, а това "той" с толкова много определения е шоколадът. Обичате ли шоколад? Не? Може би, защото не сте опитали..

публикувано на 11.12.24 в 12:25

Проф. Вида Вукоя: Писмеността е основно културна единица, а не политическа

Както неведнъж сме установявали в разговорите си за езика, намесата на политиката в теми, по които думата би трябвало да има единствено науката, винаги има злощастни последствия не само за научната истина, но и за отношенията между хората и държавите, за културата и духовния климат изобщо. Историята на двете славянски азбуки – глаголицата и..

публикувано на 11.12.24 в 09:35
Д-р Димчо Радев

Реставрацията е търпение, изключителни познания и най-вече умения

"Реставрацията е любов и отдаденост, като е сравнима с любовта към семейството, но професията е наравно, а не на заден план. В моя живот така се случи, че ми е било отредено да бъда реставратор, защото, когато кандидатствах и ме приеха в такава паралелка в Пловдив, имах голямото щастие да попадна на невероятни преподаватели на които и до днес..

публикувано на 10.12.24 в 16:15