Талантът е истинското фамилно име на всеки човек и именно вглеждането във фамилното му талантливо име е най-доброто, което можем да направим, защото види ли се оценен – човекът добива огромна сила. Здравка Евтимова е убедена в това и го прилага. Тя проведе майсторски клас по творческо писане в рамките на 38-ите Празници на изкуствата "Аполония" и тази вечер (5 септември) ще представи курсистите си в Художествената галерия в Созопол от 18 часа, а след това и книгата си "Резерват за хора и вълци".
Гореща, пламенна – така определя тя истинската цел на работа си. За нея е важно както като автор, така и като преподавател да разпали човека и да го превърне в динамит, чийто талант има потенциала да блесне като фойерверк.
"Интересно е, че всеки един човек е много различен и това дава една богата палитра от цветове и гласове на този клас. За мен е много приятна изненада", каза Здравка Евтимова в "Артефир", като отбеляза, че точно тези таланти ѝ дават надежда.
Осем са курсистите в майсторския ѝ клас. В рамките на седмица тя им преподава опит, вдъхва им вяра в себе си и им показва лицето на думите.
Всичко започва със съвети на големите писатели – Оруел, Вонегът, Стайнбек, Хемингуей, Чехов и Мопасан – и преминава през осем типа упражнения, характерни за американските университети. Те учат студентите на това как да представят ръкописа си пред англоезичен издател, как да напишат биографията си и как – своето предложение до дадено издателство. Как да поднасят критически бележки към колега – къде да акцентират и как да изтъкнат силата на текста. Значимото тук е да не се плашат нито от критиката, нито от похвалите.
Евтимова предоставя на участниците в класа и стъпките, по които минават техните колеги в САЩ, за да изградят образ. Част от тях са четирите типа разказвателни техники, които се използват в Щатите и които показват по какъв начин се изгражда остро сюжетно произведение.
Най-същественото за Здравка Евтимова е да има практическо измерение от работата – курсистите да излязат с разказ, който тя да се опита да публикува, и той да достигне до максимален брой читатели. Както и да осъзнаят, че са неповторими.
"Това се стремя да внуша на всеки един – че техният талант е уникален. Стремя се и да открия къде този талант би дал най-силен плод", допълва още писателката.
Здравка Евтимова заговори и за уменията на младите днес да общуват с езика.
"Чуваме, да, че имало повишаване на нивото на неграмотност. Но нека да кажем, че наред с това явление има друго, диаметрално противоположно. Това са ярките и силни български таланти. Аз просто съм убедена, че България е обречена да ражда талантливи деца. И този, който спомага образователното ниво да спада и да се увеличава нивото на неграмотността, извършва огромно престъпление срещу таланта на младостта на България", твърди тя. Според нея обаче неграмотността все пак е временно явление, защото всеки знае, че е толкова по-силен, колкото е по-грамотен.
"Другото име на успеха е точно грамотност. А българинът е роден да успява, той просто така е програмиран. Ще седи малко неграмотен, но ще види, че това дълбоко го натиква в тинята. Ние не сме родени да живеем в тиня, ние сме родени, ако има тиня – да я превърнем в глина, от която да създадем нещо неповторимо, това е в нашия национален ген. Затова нека не се плашим от това временно състояние, а просто да изтъкваме, че колкото по-бързо излезем от състоянието на понижена неграмотност, толкова по-голям полет ни очаква – не само като отделен човек, а като народ, като една човешка общност, която е призвана да направи живота си много по-добър, въпреки много тежките предизвикателства пред нас."
Целия разговор със Здравка Евтимова чуйте в звуковия файл.
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg