Новият сборник с 21 къси разказа на Николай Дойнов е озаглавен "Относно: черната дупка в сърцата". На читателите на късия разказ ще направи впечатление, те наистина се движат по всички закони на разказваческото майсторство. Навлизане в атмосферата, пестеливо въвеждане на героите, но ярко, със задължителния, понякога само от една дума бекграунд, историята се развива стремително, а финалът е внезапен.
"Пиша къси разкази от ученик. В "Родна реч" имах четири публикувани къси разкази, плюс около 30 стихотворения. След това като студент продължих в литературното списание на университета "Литературна академия". Но след това всичко се прекрати, защото пазарът на книги отиде в небитието, а се отвориха широко дверите, за да нахълта всякакъв тип литература“, споделя Николай Дойнов.
Той твърди, че винаги е харесвал афористичното мислене, късото мислене, квинтесенция. За това харесва в поезията мисълта, а не формата.
"Много е важно да има нещо да кажеш. А казва се не с много думи, защото един от тези разкази може да се разхвърля в 200-300 страници, да се направи на роман. Сюжетите са остри, социални, занимателни. Смятам, че съвременният човек няма много време за четене, но пък има време за къс разказ“, допълва писателят.
Критиците са повече от възторжени за новия сборник разкази на Николай Дойнов. Поетът Румен Денев прозорливо отбелязва: "Поетът Николай Дойнов подарява на писателя Николай Дойнов своите метафори".Официалната премиера на книгата "Относно: черната дупка в сърцата" ще бъде на 12 септември в кино "Влайкова".
Целия разговор с Николай Дойнов можете да чуете в звуковия файл.
Николай Дойнов е завършил първия випуск на Националната гимназия за древни езици и култури, както и българска филология в СУ "Св. Кл. Охридски", и управление на инвестициите в УНСС. Специализира трудови отношения и пазарна икономика в Института за Централна и Югоизточна Европа в Тел Авив, Израел. Издал е десет книги, превеждан е на редица европейски езици. Носител е на национални литературни награди. Негови творби са публикувани в Германия и Румъния. Председател е на Съюза на българските читалища, почетен доктор на Стопанската академия "Димитър А. Ценов” в Свищов, носител е на орден "Св. св. Кирил и Методий" – първа степен и е двукратен носител на "Златен век" – най-високата награда на Министерство на културата.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект,..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg