Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф.д-р Иван Литвиненко:

Детското здравеопазване е заложник на честите политически рокади

Снимка: БГНЕС

Продължаване на работата по създаване на Национална стратегия за детето, завършване на първата чернова на Националната стратегия за детско и юношеско здраве и педиатрична грижа и възлагане на пълен анализ на нуждите за създаване на национална детска болница, върху който да бъде създадено заданието за изграждане на болницата, това са част от приоритетите служебния кабинет за подобряване на детското здравеопазване.

"От години няма парламент, правителство или ръководство на МЗ което да не поставя в приоритетните си задачи детското здравеопазване и то винаги си оставя на края, говоря като грижа и като отделени средства и като реални решения за промяна на ситуацията", коментира проф.д-р Иван Литвиненко, педиатър, детски невролог и началник на клиниката по неврология в СБАЛДБ "Проф. д-р Иван Митев" в "Нашият ден".

Статистиците трябва да отговорят как да се повиши интересът на ново завършилите лекари към тази специалност, която през годините се оказа дефицитна, да могат те да специализират улеснено, да попълнят необходимите бройки  и да имат нужното качество? Това няма как да стане без материален стимул, твърди педиатърът.

Според него детското здравеопазване е заложник на честите политически рокади. Специално педиатричните пътеки, педиатричната, доболнична и болнична помощ винаги са били на едно от последните стъпала в здравната система.

"Изначално трябва да се подходи с едно драстично повишение на заплащането на доболничната и болничната педиатрична помощ. Да се отдели ресурс и да се огледат нещата откъм профилактика, защото в годините тя е само на книга  и се пропускат много неща“, твърди проф.д-р Иван Литвиненко.

И допълва, че "педиатърът не бива да губи своето място, поне за първите години след раждането. Има доста показатели, които са специфични и те подсказват начеваща патология, те трябва да бъдат следени, отразени, но и да се разшири техния обхват. Срамно е, че за толкова години не можем да решим един прост въпрос за една национална педиатрична болница".

"Не е работа на лекарите, къде да се построи национална педиатрична болница", коментира проф.д-р Иван Литвиненко.

Целия разговор с проф. д-р може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35